Zespół Katedry Zaawansowanych Materiałów i Technologii Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, posiada jeden z najnowocześniejszych w Polsce ośrodków high-tech – sieci 9 Laboratoriów Projektowania Materiałów i Szybkiego Wytwarzania Wyrobów (LAPROMAW).
Oszczędność czasu i pieniędzy
W ośrodku naukowcy prowadzą zarówno zaawansowane badania podstawowe, jak i prace badawczo-rozwojowe z zakresu m. in. inżynierii materiałowej. LAPROMAW jest wyposażony m. in. w 13 zestawów innowacyjnej aparatury badawczej, w skład której wchodzą np. zaawansowane technologicznie systemy wytwarzania elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych laserową metodą przyrostową.
Innowacyjność ośrodka polega na tym, że sieć 9 nowoczesnych laboratoriów pozwala prowadzić w nim tzw. współbieżne projektowanie materiałów i wyrobów. Oznacza to, że tego rodzaju metodyka produkcji umożliwia zmniejszenie kosztów wytworzenia oraz skrócenie czasu powstawania produktu, a także zapewnia jego wyższą jakość.
Dzięki tej technologii naukowcy mogą zrezygnować z konieczności stosowania drogich i czasochłonnych, tradycyjnych metod wytwarzania półfabrykatów czy gotowych wyrobów metalowych. Takich, jak odlewanie, obróbka skrawaniem, przeróbka plastyczna czy klasyczna metalurgia proszków.
Produkcja pod pełną kontrolą
W efekcie już na etapie wdrażania projektu naukowcy mogą wykorzystywać kompozyty, które umożliwiają produkcję wyrobów przystosowanych do pracy w podwyższonej temperaturze, a także w obszarach, gdzie występuje silna erozja, korozja czy zużycie ścierne. Należą do nich m. in. materiały gradientowe czy tworzywa o kontrolowanej strukturze różnorodnej. W ten sposób w szybkim czasie można wytworzyć m. in. elementy implantów medycznych czy części do osłon balistycznych.
W skład LAPROMAW wchodzi 9 laboratoriów. Należą do nich:
– Pracownia przygotowania proszków;
– Pracownia charakteryzacji proszków;
– Pracownia komputerowego wspomagania projektowania, obliczeń inżynierskich i wytwarzania;
Realizacja inwestycji była możliwa m. in. dzięki pozyskaniu przez Wojskową Akademię Techniczną dofinansowania w kwocie ponad 18 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Z raportu serwisu rynekpracy.pl wynika, że zdecydowanie najwięcej firm z branży high-tech w Polsce w latach 2009-2013 znajdowało się w Warszawie – ponad 1,6 tys. Za stolicą pod tym względem uplasowały się Kraków (544), Wrocław (396), Łódź (309) oraz Poznań (297). Jednak w latach 2009-2013 to stolica Małopolski odnotowała aż 40-procentowy wzrost podmiotów działających w tym sektorze gospodarki.