Jakich innowacji potrzebuje polska medycyna?

Pytanie do Marka Kowalczyka, partnera zarządzającego w MANDARINE Project Partners


Kiedy mówimy o innowacjach, zwykle mamy na myśli innowacje technologiczne: nowe leki, doskonalsze aparaty diagnostyczne czy też zastosowanie sztucznej inteligencji. Choćby dziś rano zadziwiły mnie niesamowite zastosowania w diagnostyce onkologicznej technologii IBM Watson, która w roku 2011 wygrała amerykańską edycję teleturnieju Va Banque (Jeopardy!).
Nie ma wątpliwości: innowacje technologiczne w medycynie są oszałamiające i niezbędne. Jednak nie takich innowacji najbardziej potrzebuje medycyna polska. Potrzebuje ona innowacji, która nie dość, że nie ma nic wspólnego z technologią, to na dodatek wcale innowacją nie jest, choć propozycja ta wydaje się przełomowa — wręcz rewolucyjna — tak rewolucyjna, że dla wielu Czytelników zupełnie nie do przyjęcia.


Medycyna polska najbardziej potrzebuje całkowitej eliminacji jakiejkolwiek roli państwa. Konieczne jest pełne wprowadzenie procesów czysto rynkowych i w medycynie, i w każdej dziedzinie naszego życia. Tylko bowiem w warunkach pełnej konkurencji i swobodnego kształtowania relacji klient-dostawca powstają rozwiązania optymalne. Albowiem każdy system państwowy zawsze będzie zbiurokratyzowany, nieefektywny, nastawiony na swoje własne cele a nie na klienta i nieprzyjazny ludziom.


Dowiódł tego niepodważalnie Ludwig von Mises, jeden z tytanów ekonomii, nauczyciel laureata Nagrody Nobla w zakresie ekonomii Frederika von Hayeka, w eseju „Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie” z roku 1920. Dziedzina gospodarki, w której państwo jest właścicielem środków produkcji jest skazana na niemożliwą do usunięcia, śmiertelną nieefektywność. Powodem jest brak informacji zwrotnej, jakiego dostarczają ceny kształtowane w wyniku swobodnego zestawienia podaży i popytu. Wskutek braku tego mechanizmu wszystkie decyzje o alokacji zasobów są arbitralne, a przez to nieefektywne: hamują innowacje, przejadają wypracowany przez pokolenia kapitał, i zubażają nas wszystkich. Historia gospodarczego upadku ZSRR jest tylko jednym z przykładów historycznych.


Nawet potoczna obserwacja dowodzi, że innowacje, postęp, spadające ceny i wzrost jakości obserwujemy tylko w dziedzinach życia, w których pomysłowość ludzka może rozwijać się w sposób nieskrępowany w warunkach konkurencji. Najbardziej widocznymi przykładami są komputery i telefony komórkowe. To również dlatego w hotelach jest czysto i personel miły, a w szpitalach — jak widać. Wystarczy przestać ludziom przeszkadzać, a poszukujący zysku przedsiębiorcy w krótkim czasie dostarczą rozwiązań zaspokajających potrzeby innych. Doświadczyliśmy tego na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, po zrzuceniu jarzma komunizmu.

Mimo tej argumentacji oczekuję, że wielu Czytelników nie zgodzi się z moim rozwiązaniem, już to kwestionując diagnozę przyczyn problemów w medycynie polskiej, już to wskazując na możliwe negatywne konsekwencje pełnej prywatyzacji, już to wymieniając przeszkody na drodze do przeprowadzenia tego procesu. Spodziewam się, że jednym z głównych kontrargumentów będzie kwestia ceny: „Przecież nie każdego będzie stać na prywatnego lekarza”.

Skromne ramy tego formatu nie dają mi jednak miejsca na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości — może będzie ku temu inna okazja. Jednak być może udało mi się osiągnąć cel dużo skromniejszy. Może udało mi się zachęcić choćby niektórych Czytelników do zapoznania się z dorobkiem myśli ekonomicznej, który — mimo że solidnie ugruntowany w ponad dwóch wiekach tradycji intelektualnej — w dzisiejszych czasach jest, niestety, postrzegany jako radykalna innowacja.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.