Zaprojektuj prezentację, a nie slajdy!

„Przygotuj prezentację!” – co robisz, gdy słyszysz te słowa? Jeśli od razu myślisz o odpaleniu PowerPointa, Keynote'a czy innego programu do tworzenia slajdów, to działasz jak 79% badanych przeze mnie pracowników małych i średnich firm. To, że jesteś w większości (w tym wypadku), nie powinno cię cieszyć.

Przez Facebook do serca klienta

Nie politykuj, nie oceniaj, bo możesz urazić czyjeś uczucia. Znam przykłady ludzi, którzy obrazili daną grupę społeczną i tym samym stracili klientów. Unikaj też tzw. LOL-contentu. Obrazki, konkursy, przypadkowe udostępnienia - one depozycjonują Twoją działalność, ponieważ klienci nie będą wiedzieć, czym się dokładnie zajmujesz.

INN:EKSPERT
Ekspert z zakresu projektów unijnych

Masz pomysł na biznes, ale brakuje środków? Oto, jak upolować dotacje

Większość prób wyszukania ścieżki dotacji dla początkującego przedsiębiorcy to gehenna, która często kończy się wywieszeniem „białej flagi” już po kilku godzinach ślęczenia w Internecie. Poszukujący zbyt szybko się poddaje i rezygnuje. Często słyszę od takiego, że się nie da, że nie wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi i że macie dość. To błąd. Wytłumaczę, jak skutecznie pozyskać dotację na własny projekt.

Szkoły branżowe - nowy model szkoły zawodowej

Ruszyła machina zmian w systemie edukacji. „Dobra zmiana” objęła również kształcenie zawodowe. Zmieni się wszystko... Czy na lepsze? Kto wie...

Długotrwałe inwestowanie na giełdzie

Powiedzieć, że obecny system giełdowy nie spełnia wyzwań jakie stawia przed nim przyszłość handlu papierami – to jak twierdzić, że Ziemia jest okrągła.

"Państwo" nigdy nie będzie miało szacunku do pracy

Startupy to temat roku - media rozpisują się o nowo powstałych kapitałach inwestycyjnych z miliardami dla small businessu.

MARCIN LESZCZYŃSKIFot. Flickr/Kamil Porembiński

Awans Polski w rankingu miękkiej siły państw. Co to dla nas oznacza?

TADEUSZ TUORAFot. Flickr/NOAA's National Ocean Service

O tym musisz pamiętać planując ekspansję na rynki zagraniczne

Spokojnie, to tylko awaria. Brexitu nie będzie?

Media prześcigają się w kreowaniu analiz, prognoz a nawet wróżb na temat świata a w szczególności Europy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Mało kto zwraca uwagę na fakt, iż pomimo wyniku, wskazującego na minimalną przewagę eurosceptyków (17, 4 mln „przeciw” wobec 16,1 „za”), nie ma on mocy prawnej, a referendum miało charakter konsultacyjny.

Patrick Ney, Brytyjczyk mieszkający w Polsce.

Mieszkający w Polsce Brytyjczyk o decyzji rodaków: „Szok. Po prostu szok”.

Godzina 4:00, pobudka, szybki przegląd Twittera i … szok. Po prostu szok. Nie wykluczam, że większość Brytyjczyków myślało tak samo jak ja.

Brexit, czyli witamy nowy wstrząs

Kiedy byłem w zeszłym tygodniu w Londynie, czuło się delikatny niepokój, ale mimo wszystko centrum finansowe Europy liczyło, że tak jak w przypadku referendum niepodległościowego Szkocji, wyniki sondaży są przesadzone. Dziś już wiemy, że jedna z największych gospodarek na świecie zdecydowała, że lepiej będzie jej poza strukturami Unii Europejskiej.

INN:EKSPERCI
Prezes To Reforge

Jak wyhodować jednorożca w Polsce? Sztuka tworzenia start-upów

Jedni szukają jednorożca, inni kopiują pomysły, które odniosły sukces, lub pozyskują z rynku najlepszych ludzi. Trzy filozofie budowania startupów, sprawdzone na Zachodzie, na pewno warto znać, ale niezależnie od nich trzeba pamiętać, że firmę tworzy się z ludźmi, dla ludzi i dzięki ludziom.

CEO Immersion

VR wypływa na szerokie wody

Przede wszystkim, na rynek trafiły flagowe urządzenia dwóch z pośród najważniejszych producentów wyświetlaczy VR – Oculus Rift oraz HTC Vive. Systemy te po raz pierwszy oferują użytkownikom jakość obrazu na poziomie pozwalającym większości użytkowników zapomnieć o pikselach, a udoskonalony tracking pozycji niemal wyeliminował dolegliwości związane z dłuższym przebywaniem w wirtualnej rzeczywistości.

ŁUKASZ MURAWSKIFot. Flickr.com/John Stratford

Socialtraveling, czyli wakacje na własną rękę

Nigdy nie wyjeżdżam na wakacje z biurem podróży. Byłem tylko raz i ten raz upewnił mnie w przekonaniu, że nie warto.

INN:EKSPERT
Starsza konsultantka Rynku pracy, Lee Hecht Harrison DBM

Nie samą wypłatą. Jak przyciągnąć najlepszych stażystów do firmy?

Na portalach z ofertami pracy obserwujemy wzrost ogłoszeń dotyczących płatnych staży i praktyk. Po części to zapewne wynik coraz większych wymagań i oczekiwań samych studentów. Z drugiej strony firmy coraz świadomiej inwestują w swój kapitał ludzki oferując płatne programy stażowe, aby wyłowić talenty, które finalnie pozostaną w organizacji. Nadal jednak wiele firm z różnych względów nie może zaoferować stażystom wynagrodzenia. Z tego względu zaczynają poszukiwać substytutu owej gratyfikacji finansowej. Zastanówmy się zatem, na jakie kwestie poza finansami może zwrócić uwagę firma i co zrobić, aby przekonać najlepszych kandydatów do podjęcia stażu właśnie u siebie.

Jak znaleźć przedsiębiorczego wspólnika?

Wczoraj znajoma przedsiębiorczyni zapytała mnie czy nie dało by się mnie sklonować. A to dlatego, że potrzebuje dokładnie takiego „drugiego mnie” aby pomógł jej rozwinąć biznes, rozruszać pracowników, wdrożyć nowe i świeże strategii marketingowe.

Praca, która wypala

Syndrom wypalenia zawodowego to fizyczne, psychiczne i emocjonalne zmęczenie oraz niechęć do pracy. Wszystkie zadania idą jak po grudzie i wydają się bez sensu, trzeba się zmuszać do tego, aby w ogóle wykonywać swoje obowiązki. Po czasie zaczyna buntować się cały organizm.

Czy można nauczyć się sprzedaży w jeden dzień?

Jeśli zawodowo zajmujesz się sprzedażą, zastanów się, ile czasu dziennie poświęcasz na naukę, która prowadziłaby do zwiększenia twoich wyników w pracy? Godzinę? Dwie? A może wcale? A może dopiero myślisz o rozpoczęciu takiej kariery i potrzebujesz odpowiedniej wiedzy?

INN:EKSPERT
Wiceprezes i współzałożyciel Comperia.pl Zyski banków zagrożone. Czy sięgną po rekompensatę do kieszeni klientów?

Zyski banków zagrożone. Czy sięgną po rekompensatę do kieszeni klientów?

Przez lata działające w Polsce banki chwaliły się ogromnymi zyskami. Jednak w ostatnim czasie nad sektorem zebrało się kilka czarnych chmur, które pozwalają sądzić, że te wyniki w najbliższych latach nie będą łatwe do powtórzenia. Utrzymujące się niskie stopy procentowe, nowy podatek bankowy oraz wyższe kwoty odprowadzane na Bankowy Fundusz Gwarancyjny to dla banków trudny orzech do zgryzienia i ryzyko zmniejszenia zysków. Pojawiają się obawy, że instytucje finansowe będą starały sobie to odbić na klientach – komunikaty o podwyżkach opłat płynące z niektórych banków mogą potwierdzać ten kierunek.

Czy międzynarodowe imprezy sportowe to dobry biznes?

Międzynarodowe imprezy sportowe cieszą się dużym zainteresowaniem kibiców i mediów z całego świata. Istnieje przekonanie, że organizacja takich wydarzeń jest opłacalna dla państw, w których się one odbywają. Zbliżające się EURO 2016 we Francji jest dobrą okazją do zweryfikowania czy takie przekonanie ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Metody optymalizacji wiadomości e-mail

E-mail marketing to jeden ze skuteczniejszych sposobów na dotarcie do dużych grup internautów. Wiele firm tworzy mailingi charakteryzujące się profesjonalną strukturą i przemyślaną zawartością. Jednak zdarza się, że z pozoru dobre projekty nie przynoszą rezultatów. W niektórych przypadkach powodem niepowodzeń są błędy popełnione podczas procesu optymalizacji.

INN:EKSPERT
Właścicielka Pracowni Projektowej Architektura i Budownictwo Aribud

Komfort to również prawo pacjenta. Szkoda, że wciąż nie w Polsce

Czego jeszcze nie wiemy o prawach pacjenta? Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje prawo do ochrony zdrowia. W placówkach opieki zdrowotnej w ostatnich latach wiele zrobiono, aby poprawić dostęp do leczenia. Brakuje jednak debaty o jakości samego leczenia oraz o warunkach pobytu w szpitalu. Bo mamy prawo nie tylko do leczenia, ale także do warunków, które będą sprzyjały temu procesowi.

GRZEGORZ GRZYBEK

To miał być zwyczajny wykład

Programista zaskoczył widownię piosenką

ALEKSANDRA ŚLIFIRSKA

Irena Eris. Arcydzieło marki osobistej

W komunikacji lidera ważne są pozytywne emocje.

BIZNES

Sprawdzam!

Projektujesz, piszesz, komponujesz, produkujesz? Nie da się działać skutecznie bez regularnej wiwisekcji dotychczasowych dokonań. Dzieło musi mieć swój rytM. Czasem ton nadajemy sami, na bakier modom, na przekór projektantom. Ileż to razy zdarza się, że chodnik czy ścieżka rowerowa powstały w miejscu, w którym znaleźć się nie powinny. Nasz mózg ma jednak tendencję do wybierania drogi na skróty. Wytyczamy więc szlak na opak, rozdeptujemy trawniki, nie baczymy na stojące przeszkody. Idziemy!

Jak ludzie zakładają na siebie pułapki i co z tym zrobić

Każdy z nas wpadł kiedyś w coś, co metaforycznie można nazwać „pułapką”. Chodzi o sytuację (pozornie) bez wyjścia. Błędne koło. Pewien dramat, w którym zazwyczaj uczestniczy przynajmniej dwóch aktorów. Rodzajów pułapek, które zakładamy na siebie, na innych, lub które ktoś zakłada na nas, jest wiele i to dzieje się na każdym kroku. Pytanie brzmi: czy i jak potrafimy poradzić sobie w takiej sytuacji?

INN:EKSPERT
ekspert ds. projektów technologicznych w BCG

5 grzechów, jakie popełniają korporacje chcąc pracować ze start-upami

Jeśli nie możesz pokonać wroga, zaprzyjaźnij się z nim. Ta filozofia coraz częściej przyświeca bankom w kontaktach z firmami fintechowymi. Bankowcy widzą, że start-upy biją ich na głowę pod względem szybkości działania, elastyczności i umiejętności zrozumienia potrzeb klientów. Zamiast walczyć, wolą mieć fintech po swojej stronie – tworzą fundusze venture capital, akceleratory i laboratoria innowacji, które mają przyciągnąć autorów najbardziej obiecujących projektów. Ale duże oczekiwania mogą łatwo zakończyć się jeszcze większym rozczarowaniem, bo w świecie start-upów korporacje często poruszają się jak słoń w składzie z porcelaną.

Magazynowanie energii - jak przyspieszyć przełom

Jakie technologie w energetyce są dziś rozwijane? Czy projekty rozwijane w Polsce mają szansę przyspieszyć przełom w energetyce? Nad tymi pytaniami zastanawiają się eksperci.

Każdy startup potrzebuje mentora

Budowa nowej firmy rozpoczynającej się fazą startup,tak jak tworzenie wszystkiego co nowe nie jest łatwe i zawsze obarczone ryzykiem popełniania błędów. Warto znaleźć kogoś kto nas poprowadzi.

Dopłata do węgla większa od dofinansowania do OZE

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii przeszedł pierwsze czytanie. Pomysł rządu generuje 10-krotnie większe koszty dla odbiorców z tytułu dopłat do sektora węglowego niż do OZE.

INN:EKSPERCI

Okiem Brytyjczyka: 11 grzechów głównych polskich CV

Mieszkam w Polsce od 2010 roku, od tego czasu działam tu w biznesie. W swojej karierze, w różnych firmach, miałem wiele okazji współpracować lub być menadżerem zespołów stażystów. W ciągu ostatnich pięciu lat pracowałem z ponad stoma młodymi osobami, będącymi na początku swoich karier. Co ciekawe, w ich CV pojawiały się w kółko te same defekty. Oto 11 najbardziej spektakularnych błędów, które Polacy najczęściej popełniają przy tworzeniu CV/resume w języku angielskim dla zachodnich firm.

Project manager, Reach a Blogger

Rola digital influencerów w marketingu

Kim jest digital influencer? To osoba, która ma w sieci na tyle duże znaczenie, że może wpływać na opinie innych osób poprzez treści, które w tej sieci tworzy. Błędnie utożsamia się niekiedy digital influencerów z celebrytami (mogą nimi być lecz nie muszą, a co ciekawe bywa i tak, że z digital influencera robi się celebryta na offline – np. Maffashion). Błędnym również rozumieniem digital influencera jest tzw. „szeptacz”, czyli ktoś, kto za pieniądze promuje markę na forach posługując się różnymi nickami i nierzadko prowadząc dyskusje sam ze sobą.

Słowa mają znaczenie! Większe niż ci się wydawało

Być może nie raz obiło ci się o uszy, że słowa odpowiadają w zaledwie 7% za skuteczność naszej komunikacji. Reszta to elementy pozawerbalne, takie jak ton głosu czy mowa ciała. Zapomnij o tym – to źle zinterpretowane wnioski z badania profesora Mehrabiana. Jeśli więc następnym razem ktoś podczas szkolenia, wykładu, czy po raz kolejny powie, że najważniejsza jest mowa ciała, ton głosu i charyzma, a słowa to zaledwie 7% naszej komunikacji, poproś by powtórzyli to samo bez słów.

RAFAŁ KINOWSKIFot. Flickr/Patrick Nouhailler

Rynek startupów z Doliny Krzemowej
przechodzi ciężkie chwile

Czym jest "Przedsiębiorczość stylu życia"?

Coraz więcej osób poszukuje sensu swojej pracy i chce godzić sposób zarabiania z realizacją pasji. To oni stają się przedsiębiorcami stylu życia, najczęściej nie wiedząc, że ten rodzaj przedsiębiorczości jest przedmiotem badań naukowych.

Rozwinąć skrzydła, czyli potencjał pracowników

Na potencjał pracownika wpływa jego wiedza, zdrowie, umiejętności praktyczne, doświadczenie czy motywacja do pracy. To właśnie te czynniki decydują o tym, czy dany pracownik wdroży się do pracy i jak będzie wykonywał powierzone mu zadania.

Co zrobić, aby Klienci przyszli właśnie do Ciebie?

Jesteś świetnym specjalistą w swojej dziedzinie i masz dobry produkt. Klienci szukają Twojego produktu czy usługi. Jednocześnie masz silną konkurencję w swojej branży. Na kogo zwrócą uwagę? Kogo wybiorą klienci?

INN:EKSPERT
Brand menedżer i Prezes Hexeline

Klub anonimowych sukcesorów. Co spędza sen z powiek dzieci sukcesu?

Nikt nie zrozumie sukcesora tak dobrze, jak drugi sukcesor. Osoby niedoświadczające tego na własnej skórze najczęściej mówią: oj przestań narzekać, sam chciałbym być na twoim miejscu. Żyć nie umierać. I wtedy wiesz, że na zrozumienie nie ma co liczyć. Obcy ludzie zalewają nas pytaniami typu "gotowy jesteś na przejęcie biznesu? Masz już pomysł, jak to dalej poprowadzić? Zdajesz sobie sprawę jaka odpowiedzialność na tobie ciąży?" albo "nie możesz zawieść rodziców, oni to wszystko dla ciebie zrobili…"

5 kroków do lepszej komunikacji

Life's a pitch and then you die. Wszystko jest komunikacją. Każda sytuacja daje szansę na rozwój, komunikowanie twojego projektu, czy unikalnej propozycji wartości.

MACIEJ TESŁAWSKI

Dla kogo lojalność?

Pytają przedsiębiorcy, planujący wdrożenie programu lojalnościowego.

INSTYTUT BIZNESU RODZINNEGO

Klient w centrum uwagi firm rodzinnych

Pieniądze to nie wszystko, czyli co jeszcze motywuje pracowników

Wysokie wynagrodzenie przestaje być jedynym czynnikiem, który pozytywnie wpływa na motywację pracownika. Choć dobrze płatna praca jest nadal tym, czego oczekują kandydaci, coraz częściej zwracają oni również uwagę na to, czy firma ze swojej strony może zaoferować im coś więcej.

Podium dla Polski! W efektywności pracy mamy 3 miejsce... od końca

Niestety, pomimo dość znaczącego rozwoju gospodarczego, pod kątem efektywności nie tylko nie stanowimy czołówki, ale plasując się daleko od średniej Unii Europejskiej zajmujemy zaszczytne 3 miejsce od końca (źródło "Productivity Brief 2015" - The Conference Board Total Economy Database™, May 2015).

INN:EKSPERCI
Prezes Bakalland

Czy przywództwa można się nauczyć?

Istnieje wiele nieporozumień w kwestii zarządzania oraz przywództwa. Napisano mnóstwo książek na temat rzekomych sposobów zdobywania umiejętności przywódczych, ale w większości jest to zbędna makulatura zaśmiecająca półki w naszych domach...

CEO agencji video marketingowej OFFON Agency

Jan Kowalski żąda wideo. Oto przyszłość marketingu

Marketerzy prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej nietypowe rozwiązania, coraz to nowsze kanały komunikacji. Często zapominają o tym, że po drugiej strony barykady jest Jan Kowalski.

WARSAW-BEIJING FORUMFot. Flickr.com/vectorfunk

Wręczanie wizytówek - pierwszy krok do inwestycji w Chinach