W Instytucie Metali Nieżelaznych – Oddziale Metali Lekkich w Skawinie, działa Inkubator Zaawansowanych Technologii Przeróbki Plastycznej Stopów Lekkich na bazie aluminium i magnezu. W ośrodku prowadzone są badania nad innowacyjnymi technologiami przeróbki plastycznej obu tych metali na potrzeby polskiego przemysłu.
Aluminium i magnez bez tajemnic
Rezultaty prac badawczo-rozwojowych, które są prowadzone w Inkubatorze, wdraża się w takich branżach, jak motoryzacyjna, lotnicza, elektroniczna czy transport morski na potrzeby zbrojeniówki. W Skawinie powstaje technologia, która umożliwia m. in. przygotowanie ciekłych metali do odlewania. Podobnie tym samym procesem może zostać objęte aluminium i jego stopy oraz magnez we wlewki do przeróbki plastycznej.
Z kolei metale lekkie, dzięki poddaniu przeróbce plastycznej, mogą zostać poddane wyciskaniu, walcowaniu, kuciu czy tłoczeniu. Ponadto w ośrodku można wytwarzać powłoki ochronne na bazie aluminium i magnezu, a także przerabiać i utylizować odpady.
Tak szeroki zakres prac technologicznych w Skawinie jest możliwy, ponieważ Laboratorium Metaloznawstwa i Analiz chemicznych Inkubatora zostało wyposażone w aparaturę badawczą, która umożliwia sporządzenie pełnej charakterystyki – materiałów, półwyrobów oraz wyrobów na każdym etapie ich wytwarzania pod względem struktury, właściwości mechanicznych czy elektrycznych. Inkubator posiada m. in. innowacyjną instalację odlewu stopów magnezu.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu dofinasowania w kwocie ponad 14,8 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Tradycja i współczesność
Oddział Metali Lekkich w Skawinie od ponad 50 lat specjalizuje się w prowadzeniu badań związanych z przetwórstwem aluminium oraz jego stopów. Jest najstarszym i największym ośrodkiem w Polsce, który realizuje prace B+R dla polskiego przemysłu metali lekkich. Placówka współpracuje m. in. z jednostkami badawczo-rozwojowymi, placówkami Polskiej Akademii Nauk, uczelniami czy zagranicznymi partnerami badawczymi.
Ośrodek w Skawinie ściśle współpracuje także z polskim biznesem. Dzięki niej w ostatnich latach wdrożono m. in. technologię produkcji prętów wyciskanych i ciągnionych ze stopów aluminium w Zakładzie Prasowni ZML Kęty, technologię produkcji blach i taśm ze stopów aluminium w firmie Aluminium Konin – IMPEXMETAL czy technologię odlewania tłoków do silników w przedsiębiorstwie Złotecki.