Dzięki powołaniu konsorcjum, którego liderem została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a pozostałymi członkami Politechnika Gdańska oraz Poznańska, w trzech polskich miastach powstała nowoczesna sieć sześciu laboratoriów. Naukowcy pracują w nich nad wdrożeniem w przemyśle nowoczesnych rozwiązań, które przyczynią się do oszczędności zużycia energii oraz automatyzacji budynków. Tak, aby były inteligentne.
3 uczelnie, 3 miasta
Nowoczesna sieć sześciu laboratoriów powstała w ramach projektu AutBudNet. Dzięki temu Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie prowadzi badania związane z wpływem urządzeń automatycznych na efektywność energetyczną budynków. Ośrodek jest uprawniony do wydawania maszynom certyfikatów oraz akredytacji.
Z kolei w budynkach Politechniki Poznańskiej naukowcy prowadzą m. in. prace z zakresu projektowania i testowania systemów sterowania instalacją grzewczą czy opracowywaniem urządzeń, które automatycznie pozwalają obniżać energię elektryczną i cieplną w budynku. Jednocześnie uczeni sprawdzają, czy działanie maszyn spełnia wymogi bezpieczeństwa. Podobnie jak AGH, poznańska uczelnia również jest uprawniona do ich certyfikacji oraz akredytacji.
Natomiast w laboratoriach, które znajdują się na Politechnice Gdańskiej naukowcy weryfikują możliwości techniczne różnego rodzaju systemów automatyki budynkowej. W ramach prowadzonych prac m. in. integrują ze sobą systemy o różnych standardach czy tworzą oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie nimi.
Osobne prace, wspólne wnioski
Dzięki temu trzy uczelnie zlokalizowane w jednych z największych ośrodków akademickich w Polsce kompleksowo pracują nad opracowywaniem technologii z zakresu oceny efektywności energetycznej nowoczesnych instalacji elektrycznych i systemów automatyki budynków. Każdy z ośrodków prowadzi prace związane z innym obszarem badawczym. Następnie poszczególne placówki przekazują sobie wzajemnie ich wyniki w celu wyciągnięcia wspólnych wniosków.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu przez uczelnie dofinansowania w kwocie 7,3 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Współpraca z biznesem
Celem powstałego konsorcjum jest nie tylko prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, ale przede wszystkim ich wdrożenie w przemyśle. Dlatego uczelnie od samego początku współpracują z firmami, takimi jak Schneider Electric – jednym ze światowych liderów w zarządzaniu energią, czy przedsiębiorstwem Zdania, które specjalizuje się w tworzeniu technologii automatyki budynkowej.
Współpraca nauki z biznesem przy tworzeniu inteligentnych budynków może stanowić dla polskiej gospodarki dużą szansę. Jak wynika z raportu MarketsandMarkets, całkowita wartość automatyki budynkowej w 2013 roku wyniosła 29,78 mld dolarów. Z kolei do 2020 roku ma wzrosnąć do ponad 55 mld dolarów.