Ci ludzie są solu w oku najpotężniejszych koncernów świata. Nawet Apple zaczyna mieć ich dość

iXifit to firma, która prowadzi działalność na złość największym koncernom technologicznym. Publikuje m.in. filmy, które edukują użytkowników urządzeń w zakresie ich reperacji
iXifit to firma, która prowadzi działalność na złość największym koncernom technologicznym. Publikuje m.in. filmy, które edukują użytkowników urządzeń w zakresie ich reperacji YouTube / iFixit Video
Cały czas jesteśmy zasypywani informacjami o nowych produktach elektronicznych na rynku. Wszystko jest idealnie do czasu, gdy zakupiony przez nas sprzęt zepsuje się. Wtedy okazuje się, że niezwykle ciężko jest go naprawić, czy to przez producenta, czy też na własną rękę. W USA działalność prowadzi firma, która walczy o prawo klientów do naprawy. Swoimi usługami krzyżuje plany najpotężniejszych koncernów z branży technologicznej.

Solą w oku największych producentów elektroniki jest niewielka firma iFixit. Na swojej stronie, stworzonej w oparciu o mechanizm zarządzania treścią znany z Wikipedii, udostępnia internautom materiały w formie darmowych instrukcji urządzeń i poradników do ponad 4000 produktów. Pozwalają one na samodzielną reperację uszkodzonego urządzenia. Firma zarabia nie na usługach doradczych, lecz na dystrybucji zestawów do naprawy i części zamiennych.

Wśród swoich sukcesów iFixit wymienia naprawę starego iBooka, do którego nie było żadnych instrukcji, oraz zaprojektowanie specjalnego śrubokrętu, który pozwolił na otwarcie Apple Watcha – kalifornijski koncern wyposażył swego smartwatcha w takie śrubki, by użytkownik nie mógł sam ich odkręcić.
Przedstawiciel firmy iFixit w wywiadzie dla serwisu Bankier potwierdził, że coraz więcej producentów wymyśla rozwiązanie utrudniające albo wręcz uniemożliwiające naprawę swoich urządzeń. Kieruje nimi zwyczajna żądza zysku, ponieważ bardziej opłaca się im sprzedawać nowe urządzenia niż wspomagać klientów w naprawie zużytego sprzętu.
Kay-Kay Clapp
Rzecznik marki iFixit

Naprawa to ogromny biznes dla producentów elektroniki, ale jeszcze większym jest sprzedaż nowych urządzeń zamiast naprawiania ich. Dlatego większość z nich nie zapewnia klientom odpowiedniej dokumentacji lub nie udostępnia części, które mogą być do naprawy potrzebne.

Rzecznik iFixit przyznał, że między czołowymi producentami sprzętu elektronicznego, a niezależnymi serwisami trwa otwarta wojna, w której rolę agresora odgrywają światowe korporacje. Istnienie firm eliminujących usterki w wielu ich produktach zagraża ich interesom, stąd robią one wszystko, by tego rodzaju podmioty znikały z rynku. Jednym ze sposobów doprowadzania serwisów do upadku jest odmowa im sprzedaży części potrzebnych do naprawy.

źródło: Bankier

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.