Zamiast pliku banknotów, plik komputerowych złotówek. Polska aplikacja Billon chce odciążyć nasze portfele

Billon chce także zaistnieć na międzynarodowych rynkach.
Billon chce także zaistnieć na międzynarodowych rynkach. Fot. Vodafone Medien/http://skroc.pl/1eb36/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/71d1b
Polskim złotym w postaci cyfrowej gotówki zapisanym w postaci pliku komputerowego można płacić natychmiast i bez żadnych pośredników tak samo, jak tradycyjnym papierowym plikiem banknotów. Takie rozwiązanie umożliwia polska aplikacja mobilna Billon. Tego rodzaju forma płatności jest całkowicie akceptowalna przez Narodowy Bank Polski. Jak to możliwe?Trzy formy pieniądza w Polsce
Otóż aplikacja Billon jest standardem obrotu cyfrową gotówką – są nią polskie złote, które posiadają pełne pokrycie i wymienialność w gotówce papierowej. Nie jest to więc żadna nowa waluta. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ta firma jest wyłącznie dostawcą technologii, a kluczową rolę w systemie odgrywają banki, które mogą w naszym kraju posługiwać się trzema formami pieniądza:


– gotówką papierową, którą tworzy NBP,

– pieniądzem wirtualnym, które tworzą banki same – np. udzielając kredytu, wydając kartę płatniczą czy zlecając przelew,

– gotówką cyfrową, którą tworzą banki same, np. z wykorzystaniem technologii Billon.

Wszystkie powyższe 3 formy pieniądza są w pełni akceptowane przez prawo zarówno polskie, jak i europejskie. Dzięki temu technologia Billon może być używana jako zwykła gotówka w dowolnym miejscu, natychmiast i bez żadnych opłat przez każdego, kto zainstaluje aplikację. Jak dokładnie działa ten mechanizm, można przekonać się oglądając poniższy film.

Bank wydawca dyskretnym pomocnikiem
Aby w pełni móc korzystać z aplikacji, użytkownik musi wybrać w niej bank wydawcę – obecnie dostępne są Alior Bank oraz Plus Bank. Nie trzeba posiadać konta w którejś z tych dwóch instytucji finansowych. Bank wydawca jest jedynie gwarantem, że cyfrowa gotówka może być zawsze zamieniona na pieniądze papierowe lub wirtualne (na rachunku bankowym).

Co więcej jak tłumaczą twórcy aplikacji, bank wydawca nie uczestniczy w transakcjach użytkownika oraz nic o nich nie wie. Wiedzę na ten temat posiadają jedynie dwie strony płatności, a ich dane nie trafiają na żadne serwery. Ponadto wybór banku w technologii Billon nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów, zobowiązań lub spełnienia innych wymogów.


Jak tłumaczą twórcy aplikacji Billon, największym jej atutem jest oszczędność czasu zarówno dla klienta, jak i sprzedawcy. Dlatego, że nie występują w niej pośrednicy (np. operatorzy kart kredytowych), a system nie pobiera żadnych prowizji. Aktualnie firma pracuje nad strategią międzynarodowej ekspansji swojej platformy. Na ten cel otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) grant w kwocie ponad 149 tys. zł w ramach programu Go_Global.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl