Działalność NeoLek–u, najnowocześniejszego w Polsce laboratorium, w którym prowadzone są badania w zakresie stworzenia leków do walki z nowotworami, jest bardzo ważna zarówno dla środowiska naukowego, jak i firm farmaceutycznych. Przed powstaniem ośrodka w naszym kraju niemożliwe było prowadzenie tak zaawansowanych badań, które mogą pokonać raka.
Polski naukowiec musiał jeździć za granicę
Obecnie stosowane metody chemioterapii wiążą się z występowaniem silnych efektów ubocznych u pacjenta. Ponadto często w wyniku ich stosowania występuje nawrót choroby, a nowotwór staje się odporny na stosowany lek. Aby to zmienić, firmy farmaceutyczne dążą do stworzenia innowacyjnych sposobów terapii, w których celem jest bezpośrednie osiągnięcie pozytywnych zmian w komórce nowotworowej. Tak, by nie były one inwazyjne dla chorego.
Jednak nim lek trafi na rynek, trzeba przeprowadzić serię badań laboratoryjnych i przedklinicznych. Niestety dla polskich firm farmaceutycznych, prowadzące je laboratorium zgodnie z unijnymi wymogami musi posiadać certyfikat GLP. Jeszcze kilka lat temu żaden ośrodek w Polsce nim nie dysponował. W rezultacie lekowy biznes z naszego kraju był zmuszony słono płacić zagranicznym placówkom badawczym za prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.
Certyfikat na wagę zdrowia
Te problemy rozwiązało powstanie NeoLek-u. Ośrodek jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat GLP. Dzięki temu można w nim prowadzić kompleksowe badania. Laboratorium Doświadczalnej Terapii Przeciwnowotworowej zajmuje się pracami B+R w zakresie aktywności biologicznej in vitro i in vivo czy oznaczania poziomu leków i ich metabolitów. Z kolei Laboratorium Chemii Biomedycznej specjalizuje się m. in. w biotransformacji leków.
Obie placówki prowadzą również niezależne badania w zakresie opracowywania własnych preparatów i technologii, które są wykorzystywane jako nośniki substancji terapeutycznych. NeoLek pracuje też nad rozwiązaniami, które mają przyczynić się do hodowania i oczyszczania bakteriofagów.
Ponad 45 lat walki z rakiem
NeoLek powstał na bazie długoletniej działalności Zakładu Onkologii Doświadczalnej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Ośrodek prowadzi badania nad substancjami o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej od 1969 roku. To tutaj, a dokładnie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej, znajduje się największa w Polsce Kolekcja Linii Komórkowych.
Dzięki powstaniu ośrodka możliwe jest prowadzenie w naszym kraju w jednym miejscu szeregu badań przedklinicznych oraz synchronizację ich poszczególnych etapów. W efekcie prace B+R przebiegają szybciej, posiadają większą jakość i są bardziej innowacyjne. NeoLek swoją bogatą ofertę kieruje przede wszystkim do firm z branży farmaceutycznej, chemicznej i biotechnologicznej oraz krajowych i zagranicznych jednostek naukowych.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania w kwocie ponad 17 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).