Sześć polskich placówek badawczych połączyło swoje siły w ramach projektu SPINLAB. Dzięki temu ich laboratoria zostały wyposażone w innowacyjną aparaturę badawczą. Umożliwia ona prowadzenie zaawansowanych badań w zakresie elektroniki spinowej. Tę dziedzinę nauki wykorzystuje się m. in. w informatyce – do odczytywania informacji z dysków twardych.
Uczelnie tworzą Krajowe Centrum
Aby możliwe było w Polsce prowadzenie innowacyjnych badań z zakresu elektroniki spinowej, ośrodki badawcze z całego kraju zdecydowały się połączyć swoje siły. W tym celu powołano projekt SPINLAB, dzięki któremu powstało Krajowe Centrum Nanostruktur Magnetycznych do Zastosowań w Elektronice Spinowej.
Liderem przedsięwzięcia został Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Oprócz niego, w skład SPINLAB wchodzą jeszcze dwa ośrodki PAN – Instytut Fizyki w Warszawie oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni w Krakowie. Do inicjatywy przyłączyły się również trzy uczelnie – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydział Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.
W efekcie w ramach projektu SPINLAB zakupiono, a następnie wyposażono wszystkie sześć placówek w nowoczesną infrastrukturę badawczą i pomiarową. Przykładowo działające w Akademii Górniczo-Hutniczej laboratoria zyskały innowacyjne urządzenia w postaci analizatora widma czy wielofunkcyjnego mikroskopu sił atomowych i magnetycznych. Więcej o możliwościach projektu SPINLAB oraz możliwościach aparatury badawczej, która znajduje się w krakowskiej uczelni, opowiada prof. Tomasz Stobiecki w poniższym filmie.
Spintronika jest w twoim komputerze!
Elektronikę spinową wykorzystuje się m. in. w informatyce. Przykładowo stosuje się ja w głowicach odczytu, które montowane są w dyskach twardych. W efekcie można na nich zapisać znacznie więcej informacji. Także dzięki temu powstały magnetyczne pamięci RAM. Wyróżnia je szybkość działania, małe zużycie energii oraz długie przechowywanie danych nawet po wyłączeniu zasilania. To tylko jedne z nielicznych zalet spintroniki, nad którą pracują polscy naukowcy w różnych częściach kraju.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki uzyskaniu przez uczelnie dofinansowania w kwocie 36,8 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).