Potrzebujemy pilnie wypożyczyć książkę i w pośpiechu udajemy się do biblioteki. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że niestety jest niedostępna. Nie dość, że nie zdobyliśmy potrzebnej publikacji, to jeszcze straciliśmy czas. Brzmi znajomo? Podobnych rozczarowań można uniknąć dzięki interaktywnemu katalogowi NUKAT. Co to takiego?
Książka z Rzymu czy Paryża? To nie problem
NUKAT to interaktywny katalog centralny, w którym znajdują się dokumenty ze zbiorów wielu bibliotek z całej Polski. Ale nie tylko – dostępne są również informacje z Rzymu czy Paryża. Jak dokładnie działa platforma?
Bibliotekarze katalogują gotowe opisy książek (tzw. rekordy bibliograficzne) i kopiują je do lokalnych katalogów swoich bibliotek. Z kolei dzięki przynależności poszczególnej placówki do NUKAT, użytkownicy platformy zyskują dostęp do informacji o ich zasobach w jednym miejscu. W efekcie nie tracą czasu na wizyty w punktach, które nie posiadają interesujących ich publikacji.
Już nie tysiące, a miliony danych
NUKAT działa już od 2002 roku. Platforma powstała z inicjatywy grupy bibliotek akademickich i Biblioteki Narodowej. Dziś członkami serwisu jest ponad 130 bibliotek. W błyskawicznym tempie przybywa również w nim danych. W 2008 roku zawierał 1 mln opisów. Z kolei w 2011 roku przekroczono 2 mln, a w styczniu ubiegłego roku udało się osiągnąć poziom 3 mln rekordów bibliograficznych.
Co można znaleźć w zbiorach NUKAT? Katalog zawiera niemal kompleksowy zbiór polskiej literatury powstałej po 2002 roku. Systematycznie do bazy wpływają także publikacje z lat poprzednich. Z kolei dzięki realizacji projektu „NUKAT – Autostrada Informacji Cyfrowej”, udało się scalić lokalne katalogi z platformą centralną. W efekcie NUKAT wzbogacił swoje zbiory o blisko 300 tys. nowych rekordów.
Realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 9,7 mln złotych pozyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).