W Zakładzie Immunologii Klinicznej i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor Dorota Iwaszkiewicz-Grześ prowadzi badania nad nową metodą leczenia cukrzycy u dzieci. To kolejny projekt polskich naukowców, który ma pomóc w walce z tą chorobą.
Dorota Iwaszkiewicz-Grześ pracuje nad oceną antygenowo specyficznych limfocytów regulatorowych u dzieci ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1. Jak wytłumaczyła w rozmowie z serwisem Gdańsk.pl, celem projektu jest stworzenie preparatu, który będzie działał w organizmie wyłącznie na komórki osoby chorej na cukrzycę. Kiedy ich zabraknie, trzustka nie jest w stanie wytwarzać insuliny.
Największym wyzwaniem w projekcie będzie sprawienie, aby limfocyty odpowiednio pracowały w trzustce. Zdaniem Doroty Iwaszkiewicz-Grześ, w ciągu trzech lat powinno się udać prowadzić badania w warunkach GMP – takich, w których uda się stworzyć preparat zarówno wysokiej jakości, jak i czystości. Największą jego zaletą ma być pobieranie w trakcie leczenia znacznie mniejszych dawek krwi od małych pacjentów, niż ma to miejsce obecnie w przypadku tradycyjnych metod terapii.
Dorota Iwaszkiewicz-Grześ jest jednym z 34 laureatów VI edycji konkursu w ramach Programu Lider, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dzięki temu agencja, która podlega Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznała badaczce 1,1 mln złotych dofinansowania na realizację projektu.
Program Lider jest skierowany do młodych naukowców. Przyznawane w jego ramach dofinansowanie ma pomóc obiecującym uczonym samodzielnie planować prace badawcze oraz zarządzać własnym zespołem naukowym. Maksymalne wsparcie jednego projektu wynosi 1,2 mln złotych.
Co ciekawe, także w Zakładzie Immunologii Klinicznej i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Badawczego, badania nad określoną przez media „szczepionką na cukrzycę” inną metodą leczenia, prowadzi prof. Piotr Trzonkowski. Różnica pomiędzy nią, a metodą, nad którą pracuje Dorota Iwaszkiewicz-Grześ polega na tym, że zamiast tylko na komórki chorego, podawane mu limfocyty działają ogólnie na organizm człowieka. Oba sposoby terapii mają się wzajemnie uzupełniać.