Gmach główny ASP w Krakowie.
Gmach główny ASP w Krakowie. Fot. mik Krakow/http://skroc.pl/1a98c/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/2d146
Reklama.
Połączenie tradycji z nowoczesnością
W jego ramach w 2015 roku ASP w Krakowie we współpracy z firmami, które prowadzą działalność w branży kreatywnej, zorganizowała cykl 50 płatnych staży dla swoich studentów. Trwały one trzy miesiące. Dzięki temu mogli oni zdobyć doświadczenie w pracy w zespołach projektowych. Z kolei najlepsi stażyści zyskali szansę na podjęcie stałej współpracy z pracodawcami.
Chociaż wciąż powszechne jest myślenie, że twórcom trudno jest się utrzymać wykonując wyuczony zawód, to inaczej uważają w Krakowie. Branża kreatywna została wymieniona jako jedna z najważniejszych w strategii rozwoju stolicy Małopolski. Dlatego ASP w ramach projektu WEB DESIGN postanowiła połączyć swoją wieloletnią tradycję z nowoczesnością i zacieśnić kooperację pomiędzy nauką, sztuką i biznesem.
Branża kreatywna to różnorodny biznes
Dzięki temu studenci uczelni zyskali bardzo szeroką ofertę stażową. Mogli zdobyć doświadczenie w firmach, które działają w bardzo zróżnicowanych branżach. Przykładowo w agencjach reklamowych, drukarniach, wydawnictwach, pracowniach jubilerskich, galeriach sztuki, instytucjach kultury, muzeach, agencjach mody, pracowniach konserwatorskich, zakładach witraży czy przedsiębiorstwach konsultingowych, projektowych bądź architektonicznych.
W projekcie wzięli udział studenci dwóch ostatnich semestrów studiów na Wydziale Form Przemysłowych i Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki pozyskaniu przez uczelnię dofinansowania w kwocie 888 tys. złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie to najstarsza polska uczelnia artystyczna. Swoją działalność rozpoczęła w 1818 roku. Obecnie kształcenie na uczelni odbywa się na siedmiu wydziałach: Wydziale Malarstwa, Wydziale Rzeźby, Wydziale Grafiki, Wydziale Architektury Wnętrz, Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydziale Form Przemysłowych oraz Wydziale Intermediów.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl