Zażywanie leków nie jest proste, a może być też niebezpieczne. Aplikacja firmy z Gdańska ma to zmienić

Dr Poket ma pomóc pacjentom w bezpiecznym przyjmowaniu leków.
Dr Poket ma pomóc pacjentom w bezpiecznym przyjmowaniu leków. Fot. Nicolas Nova/http://tnij.org/owcpe76/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/jt2xhl9
Coraz więcej osób zarówno w Polsce, jak i na świecie zażywa coraz większą liczbę leków czy suplementów diety. Jednak przyjmowanie nie wszystkich środków jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Co więcej, niektórych medykamentów nie można ze sobą łączyć czy mieszać z alkoholem. Jak więc pacjent ma samodzielnie odnaleźć się w tym medycznym gąszczu? Ma to zmienić aplikacja z Gdańska – dr Poket.


Aplikacja z pasji do pomagania innym
Na pomysł stworzenia takiego oprogramowania wpadła dwójka przyjaciół z Trójmiasta – Marcin Michalak oraz Mateusz Zauliczny. Obaj od dziecka interesowali się nowymi technologiami oraz medycyną i dążyli do połączenia obu tych pasji. W tym celu pierwszy z nich studiował inżynierię biomedyczną, a drugi chemię. W efekcie zainteresowali się szybko rozwijającą się za granicą telemedycyną. W ten sposób wpadli na pomysł stworzenia dr Poketa – inteligentnego mobilnego asystenta pacjenta. Jak działa aplikacja?
Rozwiązanie z Gdańska umożliwia kontrolę zażywanych leków. Aplikacja została wyposażona w specjalny skaner do szybkiego skanowania kodów kreskowych preparatów. Ponadto dr Poket posiada elektronicznego asystenta brania leków. Jego zadaniem jest przypominanie o terminowym przyjmowaniu medykamentów zgodnie z zaleceniami lekarza. Oprogramowanie posiada kompleksową bazę danych o różnego typu lekach. W efekcie pacjent samodzielnie może szybko dowiedzieć się, czy ich przyjmowanie nie będzie miało negatywnego wpływu na jego zdrowie.

Sprawdź czy możesz siąść za kierownicę
Wbrew pozorom to bardzo ważne. Świadomość społeczna w kontekście zażywania leków nadal pozostawia wiele do życzenia. Wciąż wielu ludzi nie wie, że jedynie przyjmowanie 10 proc. leków jest całkowicie bezpieczne. Duża część z nich osłabia nasze zdolności psychomotoryczne. W rezultacie po ich zażyciu nie powinniśmy siadać za kierownicą samochodu. Ponadto około 90 proc. środków dostępnych na rynku nie można mieszać z alkoholem.

Aby pozyskać środki na rozwój produktu, twórcy dr Poketa uczestniczyli m. in. w programie akceleracyjnym Starter Rocket. Krótki film promujący ich aplikację można obejrzeć poniżej.
Obecnie twórcy dr Poketa coraz poważniej myślą o ekspansji produktu na zagraniczne rynki. Ma im w tym pomóc dofinansowanie w kwocie 127,5 tys. złotych pozyskane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Go_Global.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili