Dr Poket ma pomóc pacjentom w bezpiecznym przyjmowaniu leków.
Dr Poket ma pomóc pacjentom w bezpiecznym przyjmowaniu leków. Fot. Nicolas Nova/http://tnij.org/owcpe76/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/jt2xhl9
Reklama.
Aplikacja z pasji do pomagania innym
Na pomysł stworzenia takiego oprogramowania wpadła dwójka przyjaciół z Trójmiasta – Marcin Michalak oraz Mateusz Zauliczny. Obaj od dziecka interesowali się nowymi technologiami oraz medycyną i dążyli do połączenia obu tych pasji. W tym celu pierwszy z nich studiował inżynierię biomedyczną, a drugi chemię. W efekcie zainteresowali się szybko rozwijającą się za granicą telemedycyną. W ten sposób wpadli na pomysł stworzenia dr Poketa – inteligentnego mobilnego asystenta pacjenta. Jak działa aplikacja?
Rozwiązanie z Gdańska umożliwia kontrolę zażywanych leków. Aplikacja została wyposażona w specjalny skaner do szybkiego skanowania kodów kreskowych preparatów. Ponadto dr Poket posiada elektronicznego asystenta brania leków. Jego zadaniem jest przypominanie o terminowym przyjmowaniu medykamentów zgodnie z zaleceniami lekarza. Oprogramowanie posiada kompleksową bazę danych o różnego typu lekach. W efekcie pacjent samodzielnie może szybko dowiedzieć się, czy ich przyjmowanie nie będzie miało negatywnego wpływu na jego zdrowie.
Sprawdź czy możesz siąść za kierownicę
Wbrew pozorom to bardzo ważne. Świadomość społeczna w kontekście zażywania leków nadal pozostawia wiele do życzenia. Wciąż wielu ludzi nie wie, że jedynie przyjmowanie 10 proc. leków jest całkowicie bezpieczne. Duża część z nich osłabia nasze zdolności psychomotoryczne. W rezultacie po ich zażyciu nie powinniśmy siadać za kierownicą samochodu. Ponadto około 90 proc. środków dostępnych na rynku nie można mieszać z alkoholem.
Aby pozyskać środki na rozwój produktu, twórcy dr Poketa uczestniczyli m. in. w programie akceleracyjnym Starter Rocket. Krótki film promujący ich aplikację można obejrzeć poniżej.
Obecnie twórcy dr Poketa coraz poważniej myślą o ekspansji produktu na zagraniczne rynki. Ma im w tym pomóc dofinansowanie w kwocie 127,5 tys. złotych pozyskane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Go_Global.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl