
Centralnym elementem strategii EIT Plus było „utworzenie nowoczesnego ośrodka dydaktyczno-badawczego zapewniającego miejsce spotka nauki i biznesu oraz niezbędną infrastrukturę części biznesowo-innowacyjnej” na terenie Kampusu Pracze Odrzańskie we Wrocławiu. By zrealizować ten wizjonerski plan pięć uczelni wrocławskich wraz z władzami Gminy Wrocław oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego utworzyły spółkę Wrocławskie Centrum Badań EIT+. By móc optymalnie przygotować środowisko akademickie Wrocławia i Dolnego Śląska opracowano pakiet trzech komplementarnych projektów: inwestycyjnego oraz dwóch badawczych – BIOMED i NANOMAT. Zostały one utworzone by skierować wysiłek naukowy środowiska akademickiego na zagadnienia o najwyższym potencjalne komercjalizacyjny.
Najciekawszym z wynalazków powstałych w ramach projektu NanoMat jest opracowania i opatentowana technologia wytwarzania diod superluminescencyjnych. Posiadają one parametry optyczne porównywalne z najlepszymi na świecie diodami laserowymi. Rekordem było osiągnięcie mocy optycznej powyżej 200 miliwatów. Wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w optycznej tomografii, gdzie umożliwia obrazowanie przezroczystych materiałów np. tkanki oka. Może być wykorzystany także jako źródło światła widzianego np. w smartfonach do wizualizacji obrazu
Łącznie w projekcie NanoMat wzięło udział 474 pracowników naukowych. Wyniki ich badań mogą zostać wykorzystywane m. in. w przemyśle do produkcji leków. Grupa uczonych, która je prowadziła, była złożona z chemików, fizyków, biologów, biotechnologów oraz immunologów. Z kolei przykładowo w wyniku współpracy badaczy z Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Fizyki Doświadczalnej we Wrocławiu, stworzono warstwy ochronne na powierzchni metali, które są znakowane za pomocą obróbki laserowej. Ta technologia może znaleźć zastosowanie m. in. we wzornictwie artystycznym.
Dając środowisku akademickiemu ogromne środki chcieliśmy w porozumieniu z Ministerstwem Nauki oraz Ministerstwem Rozwoju Regionalnego – instytucjami, które nie tylko zatwierdziły te projekty, ale postawiły na szczycie priorytetów programu POIG, wręcz zmienić dotychczasowe praktyki i przyzwyczajenia we wzajemnych relacjach nauki i biznesu. Osiągnięte wyniki (patenty, technologie, wykształcona kadra, relacje zespołów badawczych i przedsiębiorców) wskazują jednoznacznie, że w akademickim środowisku Dolnego Śląska drzemie ogromy potencjał innowacyjny, który trzeba tylko racjonalnie zagospodarować i dać szanse stabilnego rozwoju. Te dwa wielkie programy badawcze były równie ważną i racjonalną inwestycja, jak sama budowa Kampusu. Proces bardzo istotnych przemian w relacjach nauka i biznes bardzo przyspieszył. Teraz czas na krok dalej, bo tak wielkich inwestycji kapitałowych i intelektualnych po prostu nie wolno zmarnować.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl