Koniec z grzybem i pleśnią w mieszkaniu. Poradzi sobie z nimi zdrowa i ekologiczna farba z Opola

Ekologiczna farba z Opola ma nie tylko usuwać pleśń czy grzyby, ale także nie zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska.
Ekologiczna farba z Opola ma nie tylko usuwać pleśń czy grzyby, ale także nie zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska. Fot. Charles & Hudson/http://skroc.pl/85dc7/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/b0be5
Grzyb czy pleśń osadzający się na ścianach budynków mieszkalnych, szpitali czy fabryk to prawdziwa zmora dla użytkowników tych obiektów. Co więcej, aktualnie dostępne na rynku środki do ich zwalczania, takie jak azol czy triklosan, służą także do leczenia ludzi. W efekcie grzyby czy bakterie uodparniają się na ich działanie. Oznacza to, że w dłuższym okresie czasu obecne preparaty są zwyczajnie nieskuteczne w działaniu. Ten stan rzeczy ma zmienić zaprojektowana przez firmę Alcor z Opola ekologiczna farba higieniczna o nazwie Galvi.

Higiena i dekoracja w jednym
Produkt z Opolszczyzny nie będzie zawierał w swoim składzie środków biobójczych, których działanie jest podobne do antybiotyków zażywanych przez ludzi. Dzięki temu grzyby nie będą mogły się na niego uodpornić. Co więc zastąpi dotychczas stosowane substancje w ekologicznej farbie, którą stworzy Alcor?

Produkt zostanie wyposażony w „inteligentną” powłokę z mikroogniwami galwanicznymi. Ich działanie będzie aktywowane tylko wtedy, kiedy w jakimś miejscu dojdzie do nadmiernego wzrostu zawilgocenia pomimo, że w chronionym pomieszczeniu wentylacja działa prawidłowo. Wszystko dzięki połączeniu w ekologicznej farbie dwóch właściwości – biobójczych własności jonów miedzi i cynku z fizycznymi metodami oddziaływania pola elektromagnetycznego.

Zapotrzebowanie na rynku na tego typu produkty wzrasta także z powodu coraz dynamiczniej postępującego ocieplenia klimatu. W efekcie dużym atutem jest usunięcie z powłoki Galvi mutagennych biocydów, bez których farba posiada ochronę przeciwgrzybiczą, a dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną.


Ściany i sufity wolne od grzybów
Farby higieniczne, takie jak Galvi, znajdą szczególne zastosowanie w budownictwie w obiektach, w których należy zachować sterylną czystość. Takich, jak szpitale, domy opieki czy zakłady specjalizujące się w produkcji żywności. Zastosowana w nich powłoka pozwoli ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować rozwój biofilmów, grzybów oraz bakterii na ścianach i sufitach.

Obecnie używane farby w budynkach, w których stan sanitarny musi stać na najwyższym poziomie, zawierają w swoim składzie azol czy triksolan. Zachodzi spora obawa, że te substancje oprócz zwalczania szkodliwych grzybów czy pleśni, negatywnie wpływają również na ludzkie zdrowie oraz życie.

„Szybka ścieżka” przy minimum formalności
Realizacja inwestycji przez Alcor jest możliwa m. in. dzięki pozyskaniu dofinansowania w kwocie ponad 1,6 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Z kolei całkowita wartość projektu wynosi 2,2 mln złotych. Przedsiębiorstwo z Opola otrzymało pieniądze z rządowej agencji podległej Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach jednego z ubiegłorocznych naborów tzw. „szybkiej ścieżki”.

Dzięki jej wprowadzeniu przez NCBR jako pierwszej instytucji publicznej w Polsce, firmy przy zredukowanych do minimum formalnościach mogą pozyskać dofinansowanie na badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Data podjęcia decyzji przez rządową agencję o przyznaniu wsparcia lub odrzuceniu wniosku wynosi maksymalnie 60 dni. Wkrótce rozpocznie się tegoroczny nabór w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.