Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w 2016 roku przeprowadzi siedem konkursów skierowanych do uczelni w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Łączna pula dofinansowania wyniesie 892 mln złotych. Wsparcie ma m. in. pomóc szkołom wyższym lepiej dopasować swoją ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Pierwszy nabór wniosków ruszy w kwietniu.
Pomoc dla studentów i kadry naukowej
Uczelnie mogą pozyskiwać środki m. in. na umiędzynarodowienie programów studiów, prowadzenie interdyscyplinarnych studiów doktoranckich czy podnoszenie kwalifikacji zarówno wśród studentów, jak i naukowców. Nabór do pierwszego konkursu o nazwie „Nowe Programy Kształcenia”, rozpocznie się w kwietniu. Jego celem jest zacieśnienie współpracy szkół wyższych z pracodawcami.
W ramach konkursu „Nowe Programy Kształcenia” uczelnie mogą zgłaszać m. in. projekty dotyczące utworzenia i realizacji nowych kierunków studiów lub adaptacji istniejących już programów do aktualnych potrzeb rynku pracy. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 12 mln złotych. O wsparcie mogą starać się zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne, które kształcą co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych. Wysokość grantu będzie uzależniona od wielkości uczelni, mierzonej liczbą studentów. Nabór wniosków potrwa od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 roku.
Kolejne konkursy
Kolejnym realizowanym przez NCBR w 2016 roku projektem w ramach POWER, będzie konkurs „Program Rozwoju Kompetencji” także skierowany do uczelni. Dzięki niemu szkoły wyższe będą mogły ubiegać się o łącznie dofinansowanie w kwocie 250 mln złotych, które zostanie przeznaczone m. in. na certyfikowane szkolenia i warsztaty, dodatkowe zajęcia realizowane wspólnie z pracodawcami czy wizyty studyjne.
Oprócz wsparcia projektów przeznaczonych dla studentów, NCBR zaplanował także dofinansowanie w łącznej kwocie 132 mln złotych działań rozwijających umiejętności zawodowe naukowców zatrudnionych na uczelniach w ramach konkursu „Podniesienie Kompetencji Kadry Dydaktycznej”.
W drugim półroczu zaplanowano m. in. konkursy: „Międzynarodowe Programy Kształcenia” oraz „Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich” o łącznym dofinansowaniu 300 mln złotych. Ponadto w 2016 roku NCBR przeprowadzi dwa konkursy w zakresie realizacji tzw. trzeciej misji. „Edukacja Filozoficzna” i „Ścieżki Kopernika 2.0” skoncentrują się na rozwoju oferty uczelni jako forum aktywności społecznej.
dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego
Efektywna współpraca uczelni z przedsiębiorcami w zakresie kształcenia studentów jest niezwykle ważna dla rozwoju kraju. Dobrze wykształceni, posiadający odpowiednie kompetencje absolwenci stanowią siłę napędową gospodarki, która może stać się bardziej innowacyjna, jeśli odpowiednio wykorzystamy potencjał młodego pokolenia. Myśląc o przyszłości Polski, dbamy o to, by studia dawały nie tylko solidne umiejętności, ale również możliwość sprawnego rozpoczęcia aktywności zawodowej, niezależnie od kierunku studiów czy poziomu wykształcenia.
Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora NCBR
W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości uczelnie powinny odpowiednio reagować na zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku pracy, a przedsiębiorcy korzystać z możliwości współtworzenia programów studiów, dzięki czemu na rynku pojawi się więcej specjalistów dobrze przygotowanych do pracy w danej dziedzinie. Inwestując w poprawę jakości i nowoczesne metody kształcenia, zwiększamy szanse na szybszy rozwój gospodarczy kraju.