logo
Flickr/ESL/Helena Krstiansson
Reklama.
Najlepsi gracze na świecie, także z Polski
/ Flickr/ESL/Patrick Strack
Na weekend do Katowic zjadą się mistrzowie gier w swoich gatunkach. Będą rywalizować, grając w trzy tytuły – taktyczną grę akcji Counter Strike Global Offensive (CS:GO), kultową strategię Starcraft II oraz sieciową grę bitewną League of Legends.

W potyczkach udział weźmie dziewięciu Polaków. Podczas turnieju w CS:GO zobaczymy drużynę Virtus.pro, która w 2014 roku wygrała katowicki turniej, zdobywając nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy dolarów. Teraz ma zamiar powtórzyć swój sukces. W turnieju Starcrafta II zobaczymy trzech naszych rodaków, a w pobocznym turnieju sieciowej gry bitewnej Heroes of The Storm – jednego.

Konkurs na najlepszy strój
/ Yotube
Inaczej cosplay. Zastanawiasz się, co to znaczy? To nic innego, jak przebieranie się za postaci z między innymi gier komputerowych. I nie jest to już hermetyczna rozrywka tylko dla najbardziej zapalonych fanów – podczas turnieju odbędzie się konkurs, na którym zostanie wybrany najlepiej wykonany strój. Jego przygotowanie nie jest tak łatwe, jak się wydaje – cosplayerzy często poświęcają miesiące, aby przygotować swoje przebranie w taki sposób, żeby jak najdokładniej odwzorowywało nawet najmniejsze detale. Cosplay jest obecnie bardzo ważną częścią każdej dużej imprezy związanej z grami – możemy na nich spotkać ludzi ubranych w fantazyjnie wykonane stroje, którzy swojej pasji oddają cały swój wolny czas.

Bo gry komputerowe nie są już zabawą dla dzieci
/ Flickr/ESL/Helena Kristiansson
Skala przedsięwzięcia podkreśla tylko, jak bardzo zmieniło się postrzegania elektronicznych rozgrywek. Wyewoluowały z hermetycznych grup, które pojedynkowały się tylko między sobą do pełnoprawnych zawodów ze sponsorami i nagrodami. W Korei Południowej ten trend obecny jest mniej więcej od dekady, gdzie najlepsi gracze są traktowani jak celebryci z pierwszych stron gazet, a relacje z turniejów transmitowane są w telewizji.

Imprezy poboczne
/ Flickr/ESL/Adela Sznajder
Intel Extreme Masters to nie tylko turnieje. To także pokazy najnowszych technologii i spotkania z drużynami. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym swoje stoiska będą miały takie firmy jak Intel, GIGABYTE, ZOWIE by BenQ czy HyperX . To najwięksi producenci sprzętu komputerowego i technologii, dzięki którym powstają coraz wydajniejsze maszyny do grania. Ten rok ma być rokiem wirtualnej technologii, więc na pewno możemy się spodziewać nowinek technicznych z tego zakresu, jak również porozmawiać z fachowcami, jak w 2016 roku zmieni się sposób, w jaki ludzie grają na swoich komputerach. Oprócz tego będzie można wziąć udział w organizowanych konkursach i samemu sprawdzić możliwości najmocniejszych komputerów. Tutaj znajduje się interaktywna mapa całego wydarzenia.

Prestiż
/ Flickr/ESL/Helena Kristiansson
Intel Extreme Masters będzie nie tylko oglądane przez uczestników obecnych w Spodku, ale i transmitowane na cały świat. Zeszłoroczną edycję na portalu Twitch oglądało prawie 9 milionów widzów, a łączny czas transmisji wyniósł 16 milionów godzin! Impreza w Katowicach jest jedną z 5 innych organizowanych przez Intela – obok turniejów w Kolonii, Shenzen, San Jose i Taipei. Każda z nich ściąga oczy całego świata – zarówno uczestników, graczy, jak i widzów. W polskim mieście odbędzie się po raz 3 z rzędu. A to oznacza, że do naszego kraju zjadą widzowie z każdego zakątku globu.

E-sport ma szansę zostać pełnoprawną dyscypliną sportową
/ Flickr/ESL/Helena Kristiansson
W mediach coraz częściej poruszana jest kwestia tego, czy zacząć traktować rozgrywki e-sportowe na równi z innymi dyscyplinami, jak pływanie czy piłka nożna. Profesjonalne drużyny graczy mają swoich trenerów, spędzają godziny na trenowaniu w wybrany tytuł i jeżdżą po świecie, biorąc udział w zawodach poszczególnych lig. Pojawiają się nawet głosy, że w przyszłości e-sport może zostać dyscypliną olimpijską. Podczas Intel Extreme Masters w Katowicach można na własne oczy przekonać się, że nie tylko rozgrywki sieciowe nie są już zabawą, ale wielkim przemysłem, który, według agencji analitycznej Newzoo, obecnie skupia 160 milionów ludzi, zainteresowanych oglądaniem lub uczestniczeniem w wydarzeniach związanych z e-sportem.

Promocja
/ Flickr/ESL/Helena Kristiansson
Impreza jest doskonałą okazją do pokazania walorów naszego kraju, w szczególności stolicy Górnego Śląska. W zeszłym roku do Katowic zawitało ponad 100 tysięcy widzów, a organizatorzy oczekują, że tegoroczna edycja przebije ten wynik. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, można jednak kupić wejściówki uprawniające do wcześniejszego wejścia i ominięcia kolejki. Oznacza to, że oprócz letnich festiwali muzycznych, takich jak OFF czy Tauron Nowa Muzyka, Intel Extreme Masters jest największym wydarzeniem organizowanym w Katowicach. George Woo, Menadżer Sponsoringu Intela na świat sam nie mógł wyjść z podziwu nad popularnością imprezy. – Oczekujemy bicia kolejnych rekordów w Intel Extreme Masters. Jednak to co zobaczyłem w Katowicach jest niesamowite. Nigdy nie widziałem tylu osób i tak długich kolejek na kilka godzin przed rozpoczęciem rozgrywek. Razem z Electronic Sports League udało nam się stworzyć coś niesamowitego – podsumowuje.