Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) z Otwocka, opracowali pięć innowacyjnych urządzeń, które znajdą zastosowanie w medycynie oraz zapewnią bezpieczeństwo państwa. Trzy z nich posłużą m. in. do walki z nowotworami, a dwa do ochrony granic naszego kraju przed atakiem terrorystycznym.
Pięć demonstratorów innowacyjnych urządzeń wykonano w ramach projektu "Akceleratory i Detektory" (AiD), którego celem było wykorzystanie promieniowania jonizującego do terapii medycznej stosowanej wobec pacjentów cierpiących na nowotwory, a także do wykrywania materiałów wybuchowych czy odpadów toksycznych.
Nowotwór ma utrudniony powrót
Pierwszym z opracowanych urządzeń jest Coline 6. Jest to akcelerator medyczny, który jest wykorzystywany w różnych rodzajach radioterapii – prowadzonej z wykorzystaniem modulacji intensywności dawki czy obrazem.
Drugim wynalazkiem jest IntraLine. Urządzenie jest wykorzystywane w trakcie radioterapii prowadzonej w czasie wykonywania zabiegu chirurgicznego. Ten akcelerator medyczny pozwala precyzyjnie określić miejsce, w którym znajduje się nowotwór. Przeprowadzenie zabiegu z jego użyciem umożliwia znaczną redukcję ryzyka nawrotu choroby po zakończonej operacji.
Z kolei trzecim urządzeniem, które także znajdzie zastosowanie w medycynie, jest InLine PN 50. Szczególnie jest przydatny w walce z nowotworami piersi. Największym jego atutem jest łatwość obsługi oraz niski koszt wytworzenia. W efekcie może być używany nawet przez mniejsze ośrodki onkologiczne.
A terrorysta nawet nie zdąży zaatakować Naukowcy zaprojektowali również dwa urządzenia na potrzeby obronności kraju. Pierwszym z nich jest CANIS. Jest to rentgen wykorzystywany na przejściach granicznych. Za jego pomocą można sprawdzić, czy w samochodzie, kontenerze czy walizce nie znajdują się niebezpieczne i toksyczne substancje.
Ostatnim z opracowanych przez NCBJ wynalazków jest SWAN. To mobilne urządzenie, które służy do wykrywania materiałów wybuchowych lub narkotyków. Bezinwazyjnie wykrywa podwyższoną ilość pierwiastków, które występują w badanych tworzywach.
Realizacja projektu była możliwa dzięki otrzymaniu przez NCBJ dofinansowania w kwocie ponad 67,5 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).