Bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze. Tych 5 urządzeń z Otwocka boją się terroryści i nowotwory

Urządzenia opracowane w NCBJ mają pomóc służbom m. in. w walce z terroryzmem czy przemytem niebezpiecznych materiałów.
Urządzenia opracowane w NCBJ mają pomóc służbom m. in. w walce z terroryzmem czy przemytem niebezpiecznych materiałów. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) z Otwocka, opracowali pięć innowacyjnych urządzeń, które znajdą zastosowanie w medycynie oraz zapewnią bezpieczeństwo państwa. Trzy z nich posłużą m. in. do walki z nowotworami, a dwa do ochrony granic naszego kraju przed atakiem terrorystycznym.


Pięć demonstratorów innowacyjnych urządzeń wykonano w ramach projektu "Akceleratory i Detektory" (AiD), którego celem było wykorzystanie promieniowania jonizującego do terapii medycznej stosowanej wobec pacjentów cierpiących na nowotwory, a także do wykrywania materiałów wybuchowych czy odpadów toksycznych.

Nowotwór ma utrudniony powrót
Pierwszym z opracowanych urządzeń jest Coline 6. Jest to akcelerator medyczny, który jest wykorzystywany w różnych rodzajach radioterapii – prowadzonej z wykorzystaniem modulacji intensywności dawki czy obrazem.
Drugim wynalazkiem jest IntraLine. Urządzenie jest wykorzystywane w trakcie radioterapii prowadzonej w czasie wykonywania zabiegu chirurgicznego. Ten akcelerator medyczny pozwala precyzyjnie określić miejsce, w którym znajduje się nowotwór. Przeprowadzenie zabiegu z jego użyciem umożliwia znaczną redukcję ryzyka nawrotu choroby po zakończonej operacji.

Z kolei trzecim urządzeniem, które także znajdzie zastosowanie w medycynie, jest InLine PN 50. Szczególnie jest przydatny w walce z nowotworami piersi. Największym jego atutem jest łatwość obsługi oraz niski koszt wytworzenia. W efekcie może być używany nawet przez mniejsze ośrodki onkologiczne.


A terrorysta nawet nie zdąży zaatakować
Naukowcy zaprojektowali również dwa urządzenia na potrzeby obronności kraju. Pierwszym z nich jest CANIS. Jest to rentgen wykorzystywany na przejściach granicznych. Za jego pomocą można sprawdzić, czy w samochodzie, kontenerze czy walizce nie znajdują się niebezpieczne i toksyczne substancje.
Ostatnim z opracowanych przez NCBJ wynalazków jest SWAN. To mobilne urządzenie, które służy do wykrywania materiałów wybuchowych lub narkotyków. Bezinwazyjnie wykrywa podwyższoną ilość pierwiastków, które występują w badanych tworzywach.

Realizacja projektu była możliwa dzięki otrzymaniu przez NCBJ dofinansowania w kwocie ponad 67,5 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili