Bydgoska PESA wypiera zagraniczną konkurencję z metra

Wkrótce powstanie polski skład metra
Wkrótce powstanie polski skład metra (c) Materiały prasowe
PESA jest jedną z naszych wizytówek. Do pociągów dalekobieżnych DART, czy tramwajów JAZZ wkrótce dołączy zaprojektowany i zrobiony w Polsce skład metra.


W ten sposób bydgoska firma będzie miała w swoim portfolio wszystkie rodzaje pojazdów szynowych. Wedle słów prezesa – Tomasza Żaboklickiego – dodatkowo wzmocni to konkurencyjność firmy.

W Warszawie są dwie linie kolei podziemnej. W tej chwili obsługują je składy Inspiro (Siemens), Metropolis (Alstom) oraz Seria 81 wyprodukowana przez rosyjski Mietrowagonmasz. Plany wymiany najstarszego taboru przez Metro Warszawskie są więc dużą szansą na to, by w stolicy jeździły wreszcie pociągi podziemne wyprodukowane przez polską firmę.
Arkadisz Sobkowiak
dyrektor działu badań i rozwoju, PESA

– Zespół naszych konstruktorów i projektantów ma za zadanie wykorzystać zebrane w ostatnich latach doświadczenia by opracować projekt metra, które będzie pojazdem innowacyjnym, bezpiecznym, zbudowanym z nowoczesnych, lekkich materiałów i wyposażonym w systemy nowej generacji. Czytaj więcej

Bydgoska PESA otrzymała wsparcie w wysokości 24 milionów złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu „Energooszczędne metro o podwyższonym poziomie komfortu i bezpieczeństwa” w ramach tzw. "szybkiej ścieżki". Dzięki temu polska myśl techniczna będzie służyć polskim pasażerom.

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.