Często bolączką naukowców bywa wprowadzenie swoich wynalazków na rynek. Największymi przeszkodami okazuje się brak wystarczających środków oraz doświadczenia w biznesie, a także niemożność dotarcia przez uczonych do potencjalnych inwestorów. Zmienić ten stan rzeczy ma program BRIdge Alfa, stworzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W jego ramach startupy, które znajdują się w początkowej fazie działalności, mogą liczyć na wsparcie dziesięciu funduszy venture capital. Jednym z nich jest Akcelerator Technologiczny Gliwice Sp. z o.o.
Nawet 1 mln zł dla pojedynczego projektu
BRIdge Alfa przeznaczony jest dla projektów, które znajdują się w zalążkowej fazie rozwoju, gdzie ryzyko niepowodzenia inwestycji jest największe. Aby szybko i efektywnie je zweryfikować, naukowcy mogą zwrócić się o pomoc do jednego z dziesięciu funduszy venture capital, który współpracuje z NCBR.
W ramach BRIdge Alfa inwestorzy otrzymują ze strony rządowej agencji bezzwrotne wsparcie, które przeznaczają na stworzenie wehikułu inwestycyjnego. Następnie za jego pośrednictwem wspierane jest tworzenie spółek spin-off, czyli firm wydzielonych z jednostek naukowych w celu komercjalizacji technologii oraz transferu wiedzy.
Budżet jednego wehikułu inwestycyjnego wynosi od 5 do 20 mln złotych. Z kolei bezzwrotne dofinansowanie NCBR to 80 proc. kosztów. Natomiast pojedynczy projekt może liczyć na wsparcie w wysokości nawet 1 mln złotych. Pomoc udzielana ze strony rządowej agencji, zachęciła do przyłączenia się do programu BRIdge Alfa Park Naukowo Technologiczny Technopark Gliwice (PNTTG). W 2011 roku ośrodek uruchomił pierwszy fundusz zalążkowy dzięki pozyskaniu dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
BRIdge Alfa w Gliwicach już działa
Dotychczas w ramach projektu BRIdge Alfa, Akcelerator wsparł dwa projekty, które otrzymały dofinansowanie na działalność badawczo-rozwojową w ramach spółek kapitałowych. Ponadto ośrodek pomaga czterem podmiotom, których projekty znajdujące się w fazie B+R są na etapie oceny pod kątem ich ewentualnej komercjalizacji. W przypadku, gdy okaże się pozytywna, fundusz w nie zainwestuje.
Kto może liczyć na wsparcie?
Jak wyjaśnia w rozmowie z INNPoland Jacek Kotra, pomysły startupów przechodzą szczegółową weryfikację, która często bez wsparcia takich programów, jak BRIdge Alfa, bywa dla naukowców nieosiągalna. Oprócz analiz rynkowych i pomocy formalno-prawnej, eksperci funduszu dokonują oceny możliwości komercjalizacji technologii wymyślonej przez uczonych. Tak, aby opracować właściwy model biznesowy dla spółki spin-off.
Branże, które szczególnie mogą liczyć na pomoc funduszu z Gliwic, to inżynieria: chemiczna i procesowa, biomedyczna oraz materiałowa. A także nanotechnologie, materiały kompozytowe i nanokompozytowe, ochrona środowiska, biotechnologia i farmacja, budownictwo, geodezja, energetyka i OZE, IT B2B, mechatronika, lotnictwo,cybernetyka, elektronika oraz mechanika i budowa maszyn.
Jacek Kotra, Wiceprezes Zarządu Akceleratora Technologicznego Gliwice
W ciągu trzech lat realizacji projektu, 4,1 mln złotych przeznaczyliśmy bezpośrednio na wejścia kapitałowe. Wykonaliśmy analizę ponad 60 pomysłów biznesowych, a dla 21 z nich przeprowadziliśmy działania preinkubacyjne, które objęły wsparcie w dokonaniu analiz rynkowych, technologicznych i ekonomicznych. Efektem tych prac było utworzenie sześciu spółek kapitałowych, w które zainwestowaliśmy od 550 do 800 tys. złotych. Teraz udział w programie Bridge Alfa, powołanie spółki celowej jako stricte funduszu typu seed capital, jest więc swego rodzaju naturalną kontynuacją wcześniej podjętych działań w zakresie finansowania pomysłów w bardzo wczesnym stadium rozwoju.
Jacek Kotra
Pierwsze inwestycje w ramach programu Bridge Alfa dokonane z naszego funduszu były zrealizowane w grudniu 2015 roku. Każda ze spółek rozpoczęła realizację przyjętego programu prac B+R i oczekujemy pierwszych efektów w okresie najbliższych 6 miesięcy. Nasi eksperci udzielają wyselekcjonowanym podmiotom wsparcia analitycznego w zakresie przyjętych założeń technicznych (analizy wykonalności technologicznej, wykonania prototypu), ekonomicznego (analizy rynkowe oraz marketingowe), a także prawnego (m. in. w staraniu się o patenty czy w ochronie własności intelektualnej).