
„Dolina śmierci” w innowacjach oznacza pojawienie się luki finansowej w sytuacjach, kiedy projekt nie ma już funduszy publicznych, a sektor prywatny nie jest gotowy, aby zaangażować się finansowo w określoną działalność. Definicja innowacyjnej „doliny śmierci” jest płynna i może wystąpić na każdym etapie prac rozwojowych i prezentacji rozwiązań nowych technologii.
To instrument zapewniający potrzebne wsparcie finansowe dla wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych w momencie wdrożenia innowacji na rynek. FTI umożliwia finansowanie kolejnych etapów rozwoju technologii wraz z całą strategią komercjalizacji, efektem czego jest wprowadzenie gotowego produktu na rynek.
Daniel Maksym, dyrektor Działu Rozwoju i Innowacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), przyznaje, że jednym z powodów niezadowalającego poziomu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w Polsce jest problem niedostępności finansowania ze strony rynku dla innowacyjnych projektów. Także NCBR oferuje wsparcie projektom na różnych etapach rozwoju i tzw. poziomach gotowości.
Odpowiadamy w ten sposób m.in. na problem „doliny śmierci”, który dotyka przecież nie tylko naukowców, ale także przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP. Co istotne, robimy to nie tylko poprzez programy oferujące klasyczne wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji, jak np. w „Demonstratorze”, dzięki któremu firmy mogą przetestować prototyp lub demonstrator technologii przed wprowadzeniem go na rynek. Wprowadziliśmy również nowatorskie mechanizmy publiczno-prywatnego finansowania prac B+R: zapewniający młodym spółkom technologicznym wsparcie finansowe i opiekę biznesową BRIdge Alfa oraz wspierający rozwój rynku venture capital w Polsce BRIdge VC.
Zarówno w KPK, jak i NCBR, przedsiębiorcy pracujący nad innowacyjnymi rozwiązaniami mogą liczyć na eksperckie wsparcie i dobór odpowiedniego narzędzia finansowego.
Fast Track to Innovation jest narzędziem idealnym dla dużego przemysłu. Zapełnia lukę w dostępie do pieniędzy publicznych w ramach instrumentów finansowych dostępnych na rynku polskim dedykowanych dużym przedsiębiorcom. Nie stanowi również pomocy publicznej oraz zapewnia wysoki poziom dofinansowania - 70 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl