Każdy z nas chce zostawić jakiś ślad po sobie. Zwłaszcza w ludziach, których spotykamy w swoim życiu. Jak zatem sprawić, by pamiętali o nas, nawet kiedy już ich nigdy nie spotkamy? Oto 5 sposobów, które pomogą osiągnąć ten cel.
Podpieranie ściany, na przykład na firmowej imprezie, gdy inni rozmawiają, nie jest najlepszą taktyką, bo zostać zapamiętanym. Oczywiście, bycie dobrym słuchaczem to duża zaleta, ale nie sprawi nadłuższą metę, że ludzie będą nas potem pamiętać. Dlatego nie warto przejmować się tym, że możemy głupio wypaść.
Zadawaj pytania, wyrażaj swoją opinie czy opowiadaj o sobie. Dzięki temu możemy sprawić, że wywołane wrażenie utrzyma nas w pamięci słuchaczy.
Bądź szczery, kontrowersyjny i bezpośredni
Ludzie pamiętają o rzeczach skrajnych, nie przeciętnych. Mimo tego w momencie poznania nowej osoby, starają się unikać kontrowersyjnych wypowiedzi. To błąd.
Jeśli chcesz zapaść komuś w pamięć, warto powiedzieć własne zdanie, nawet kontrowersyjne. Oczywiście w taki sposób, żeby nie obrazić lub nie zabrzmieć jak osoba uprzedzona względem danego tematu. Duża doza szczerości, podana w lekko szokującej formie to przepis na wyróżnienie się z tłumu.
Bądź trochę inny od reszty
Kolejna sprawdzona metoda to bycie nietypowym. Trzeba jednak pamiętać, żeby być nietypowym w pozytywny sposób. Najprostszą metodą są niestandardowe odpowiedzi na standardowe pytania.
Zamiast klasycznego „dobrze”, czy „może być”, na pytanie typu „co słychać?” można odpowiedzieć kąśliwą lub ironiczną uwagą. Łamanie (w rozsądnym stopniu) norm kulturowych to niemal pewny sposób na wywarcie pozytywnego wrażenia, a to przełoży się na pamięć o nas.
Mowa ciała, wskazująca na pewność siebie
Mowa ciała świadczy o tym, czy człowiek jest pewny siebie. Ale wpływa też, jak ludzie będą nas postrzegać i wspominać.
Warto popracować nad najbardziej podstawowymi spraw. Prosta postawa, pewny uścisk przy powitaniu i kontakt wzrokowy – te elementy sprawiają, że będziemy bardziej zapadać w pamięć. Jeśli do tego dołożymy dbanie o naszą przestrzeń osobistą, czyli nie pozwolimy się zepchnąć na skraj zajętej ławki, ani nie zawstydzimy się przypadkowym dotknięciem innej osoby. Trzeba być uprzejmym, ale stanowczym.
Wzbudzaj emocje
Nic tak nie zostawia trwalszego wrażenia, jak to, jak ludzie się czuli w naszym towarzystwie. Cytując Maye Angelou: „Nauczyłam się, że ludzie zapomną co mówiłeś, zapomną co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną, co przez ciebie czuli.”
Jak sprawić, żeby ludzi czuli się przy nas dobrze (bo w końcu o to chodzi)? Musimy pokazać, że mamy swoje słabości, przeprosić za wpadkę, której byli świadkiem, rozśmieszyć ich, być pomocnym lub omówić jakaś bieżącą, wyjątkowo popularną, kwestię.