W maju ruszy kolejny nabór wniosków w ramach programu BRIdge Alfa. O dofinansowanie w ogłoszonym dziś konkursie mogą ubiegać się firmy, które stworzą wehikuły inwestycyjne i przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pomogą skomercjalizować najbardziej innowacyjne pomysły. Na zacieśnienie współpracy pomysłodawców z inwestorami oraz rozwój dziedzinie B+R rządowa agencja chce przeznaczyć 450 mln zł.
Komercjalizacja technologii
BRIdge Alfa to inicjatywa skierowana do prywatnych inwestorów będących mikro lub małymi przedsiębiorstwami, które mają doświadczenie w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów. W ogłoszonym dzisiaj konkursie firmy mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie na utworzenie wehikułów inwestycyjnych – tzw. Alf. Za ich pośrednictwem będą selekcjonowane pomysły technologiczne, które mają największe szanse na komercjalizację.
Wsparcie dla naukowców
Alfy mają zapewnić nowatorskim projektom wejście na rynek, przeprowadzając je przez fazę proof of principle i proof of concept oraz gwarantując im usługi niezbędne do przekształcenia w spółkę spin-off. Wehikuły inwestycyjne powinny zapewnić naukowcom kompleksowe wsparcie ich pomysłów, opiekę prawną i biznesową. Tak, aby wynalazcy mogli bezpiecznie realizować prace badawcze, a jednocześnie pozostać współwłaścicielami patentów i zakładanych firm.
Powstała dzięki programowi BRIdge Alfa sieć wehikułów stworzy ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off. Budżet jednego funduszu przewidziany w tym konkursie może wynosić od 10 do 30 mln złotych, a wymagany wkład prywatny inwestora powinien stanowić 20 proc. tej kwoty.
Zachęta dla inwestorów
Program BRIdge Alfa wspiera projekty badawczo-rozwojowe, tworząc im pomost ku komercjalizacji oraz tworzy platformę porozumienia pomiędzy pomysłodawcami i inwestorami. Jest skierowany do pomysłów znajdujących się w fazie zalążkowej, gdzie ryzyko niepowodzenia inwestycyjnego jest największe, ale można je zweryfikować relatywnie niedużym kosztem.
Wykorzystanie wsparcia kapitałowego do komercjalizacji prac B+R sprawia, że większą część ryzyka przyjmuje podmiot publiczny, jakim jest NCBR, zmieniając po stronie inwestorów prywatnych ocenę opłacalności inwestycji. Dofinansowane w ten sposób projekty stanowią atrakcyjny produkt m.in. dla funduszy venture capital.
Oferty złożone przez przedsiębiorstwa w konkursie na fundusze-Alfy zostaną ocenione przez międzynarodowe grono ekspertów, którzy dzięki bogatemu doświadczeniu wyselekcjonują najlepsze projekty. Dla przedsięwzięć zlokalizowanych w województwie mazowieckim NCBR planuje przeznaczyć ponad 28 mln złotych, zaś dla pozostałych regionów ponad 421 mln złotych.
Wsparcie finansowe w ramach BRIdge Alfa jest komplementarne w stosunku do innych form dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ma ono ułatwić przedsiębiorcom pozyskanie funduszy dla kolejnych etapów rozwoju ich pomysłów. Wnioski można składać od 4 do 19 maja. Więcej informacji na temat konkursu znajdą Państwo na stronie NCBR.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Reklama.
Udostępnij: 15
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
Chcemy, żeby polska gospodarka była bardziej innowacyjna, dlatego zależy nam na pogłębieniu współpracy rządu i świata nauki z doświadczonymi przedstawicielami biznesu, a w komercjalizację pionierskich technologii powinny być zaangażowane podmioty z odpowiednim know-how. Wraz z wyłonionymi w konkursie wehikułami będziemy dążyć do zlikwidowana luki kapitałowej, która uniemożliwia naukowcom dotarcie ze swoimi innowacyjnymi przedsięwzięciami do przedstawicieli biznesu
prof. Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Zapraszamy do współpracy podmioty prywatne, które będą zarządzały procesami komercjalizacji nowych technologii od początkowych etapów ich rozwoju. Poszukujemy takich firm, które mają doświadczenie w wyszukiwaniu innowacyjnych pomysłów i znające realia procesu komercjalizacji. NCBR wyłoży na budżet wspólnego przedsięwzięcia 80% potrzebnych środków. Wybrane w konkursie firmy zajmą się zarządzaniem i preinkubacją tych przedsięwzięć technologicznych, które niosą ze sobą obiecujące, innowacyjne rozwiązania.
Dr Marcin Piątkowski, Starszy Ekonomista, Bank Światowy
Takie programy jak BRidge Alfa doskonale wypełnia lukę, która obecnie jest na rynku. W Polsce brakuje dojrzałych pomysłów. Innymi słowy, mamy do czynienia z sytuacją nadpodaży środków i niedoboru prawdziwie innowacyjnych pomysłów. Chodzi o to, by zwiększyć liczbę dojrzałych przedsięwzięć. Dlatego niezmiernie ważne jest wsparcie już na samym początku, by dać szansę rokującym pomysłom. W innym przypadku są skazane na niebyt, bowiem nie mają szans na pozyskanie pieniędzy z prywatnych funduszy.