W rezultacie przeprowadzonej modernizacji sprzętu informatycznego, Instytut Odlewnictwa w Krakowie stał się innowacyjnym ośrodkiem ICT. Rozbudowa infrastruktury umożliwia naukowcom m. in. wizualizację prowadzonych badań i eksperymentów oraz prowadzenie telekonferencji, co znacznie ułatwia komunikację pomiędzy poszczególnymi członkami zespołów badawczych oraz najlepszymi ośrodkami naukowymi na świecie.
Modernizacja Instytutu Odlewnictwa została przeprowadzona w pięciu etapach. W pierwszej kolejności zakupiono serwery o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa oraz wysokiej pojemności obliczeniowej. W efekcie unowocześnienia infrastruktury informatycznej, naukowcy pracujący w ośrodku zyskali dostęp do światowych baz danych elektronicznych czasopism naukowych.
W rezultacie tych działań, w Instytucie Odlewnictwa powstała cyfrowa biblioteka, której zbiory zostały zdigitalizowane. Następnie stworzono również specjalistyczny serwis internetowy poświęcony zagadnieniom związanym z branżą odlewniczą. Znajdują się w nim treści szczególnie poświęcone dziedzinie badań i rozwoju.
Instytut Odlewnictwa zakupił także system kamer, projektorów, ekranów oraz innych urządzeń do transmisji 3D, która zostały zainstalowane na stanowiskach badawczych. Dzięki temu naukowcy mogą zdalnie zarządzać pracami badawczo-rozwojowymi oraz je nagrywać. W efekcie zakupu sprzętu, uczeni mają także możliwość uczestniczenia w telekonferencjach oraz prowadzenia trójwymiarowej wizualizacji wybranych procesów badawczych.
Dzięki innowacyjnej infrastrukturze, naukowcy mogą też zdalnie uczestniczyć w badaniach prowadzonych przez uznane na świecie instytucje naukowe z branży odlewniczej, działające głównie w USA i Japonii. Umożliwia to tworzenie filmów instruktażowych czy weryfikację technologii odlewniczych.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu przez Instytut Odlewnictwa w Krakowie dofinansowania w kwocie ponad 45 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).