Wrocławskie Centrum Badań EIT+ w historii swojej działalności zainwestowało w 14 startupów, z czego z 4 już wyszło z zyskiem. Pieniądze pozyskane dzięki sprzedaży tych spółek, ośrodek przeznaczy teraz na dofinansowanie kolejnych innowacyjnych projektów. Jego wysokość może wynieść nawet 200 tys. euro.
Wszystkie 14 dokapitalizowanych spółek powstało w ramach założonego w 2009 roku akceleratora EIT+. Został powołany dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ze środków pochodzących Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Obecnie ośrodek uruchamia nową pulę finansowania dla kolejnych startupów.
Wsparcie dla NANO, BIO, ICT i energii
EIT+ zainteresowane jest przede wszystkim pomysłami, które działają na styku obszarów nano, bio, ICT i energii. Stanowią one główną działalność badawczą ośrodka, a także są połączeniem różnych dziedzin naukowych często uznawanych za najciekawsze i wypracowujących najbardziej zyskowne rozwiązania. – Te obszary wskazywane są również jako branże z największymi możliwościami do rozwoju. Jeżeli natomiast zgłoszony pomysł nie wpisuje się w nasz profil, a ma wyjątkowy potencjał rynkowy, także może liczyć na nasze zainteresowanie – mówi dr Edyta Pettres, Koordynator ds. współpracy międzynarodowej i startupów w EIT+.
Oprócz dofinansowania, startupy mogą ze strony EIT+ liczyć także na udostępnienie infrastruktury badawczej w postaci nowoczesnych laboratoriów ośrodka czy na wsparcie w kwestiach organizacyjnych, takich jak założenie spółki i bieżące monitorowanie jej działalności. Jednym z elementów wsparcia jest także pomoc w poszukiwaniu inwestorów do kolejnych rund finansowania oraz klientów na produkty oferowane przez firmę.
Weryfikacja startupu przez ekspertów
Jednym z etapów tzw. procesu pre-inkubacji, w ramach którego zgłoszone pomysły są oceniane i analizowane, jest możliwość zaprezentowania się przed panelem ekspertów podczas Startup Pitch organizowanego podczas Konferencji Startup: Wrocław w maju tego roku.
Jak zapewniają organizatorzy, Startup Pitch może być również szansą na pozyskanie branżowego partnera biznesowego, a być może również dodatkowego finansowania. Na spotkanie z pomysłodawcami zostaną zaproszone firmy z obszarów, w których młode spółki chcą się rozwijać.
Aby otrzymać wsparcie należy przejść przez kilka etapów. Pierwszym jest wypełnienie zgłoszenia projektowego, dostępnego na stronie tutaj, a następnie przesłanie go na adres: akcelerator@eitplus.pl. Projekty można zgłaszać do końca kwietnia.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Reklama.
Udostępnij: 17
dr Edyta Pettres
Uruchamiamy nową pulę finansowania dla startupów technologicznych i szukamy pomysłodawców z obszarów nanotechnologii, nowych materiałów, biotechnologii i zaawansowanych technologii medycznych, alternatywnej energii odnawialnej oraz technologii komunikacyjnych i informacyjnych. Startupy, które się do nas zgłoszą, mogą liczyć przede wszystkim na dofinansowanie i to do kwoty 200 tys. euro, ale również na doradztwo, wsparcie biznesowe i pomoc merytoryczną specjalistów od biznesplanów.
Edyta Petters
Spośród zgłoszonych projektów wybierzemy od 5 do 10, które wspólnie przygotujemy do wystąpienia podczas Startup Pitch. Startupy będą miały okazję zaprezentować się przed gronem doświadczonych praktyków biznesu, po to, aby wysłuchać ich opinii i porad na temat przedstawionych pomysłów na biznes.