
– Najczęściej współpracujemy z naukowcami, którzy nie mają doświadczenia biznesowego i wiedzy finansowej. Dlatego na etapie przygotowania do inwestycji, eksperci funduszu wspierają pomysłodawców w przygotowaniu biznesplanu oraz strategii komercjalizacji wynalazku. Gdy Impera Alfa zdecyduje się zainwestować w poszczególny projekt, to jego twórcy jako wspólnicy otrzymują także pomoc w zakresie zarządzania spółką – wyjaśnia Andrzej Ziemiński.
W biznesie kluczowy jest odpowiedni podział ryzyka. Udział w programie BRIdge Alfa pozwala funduszowi inwestować w projekty B+R na bardzo wczesnym etapie rozwoju, co wiąże się z dużym ryzykiem. Ale w przypadku udanej komercjalizacji, także możliwością osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków.
Dotychczas Impera Alfa zainwestowała w trzy projekty w ramach programu BRIdge Alfa. Pierwszym z nich jest opracowanie nowego „żelu” do hodowania i rozmnażania komórek w laboratorium – szczególnie rakowych. Naukowcom udało się już otrzymać zaplanowany skład chemiczny preparatu, który obecnie jest weryfikowany.
Impera Alfa maksymalnie inwestuje 200 tys. złotych we wstępne prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez poszczególnego naukowca lub 1 mln złotych w innowacyjne spółki. Fundusz skupia się na wspieraniu takich branż, jak ICT, OZE, clean tech, spożywcza, uprawy roślin czy hodowla zwierząt.
Ryzyko inwestycyjne analizują pracownicy funduszu oraz branżowi eksperci, z którymi Impera Alfa współpracuje. Są to osoby zatrudnione na uczelniach czy w centrach transferu technologii. Analizowane dane obejmują m.in. informacje o pomysłodawcach, technologii, zastosowaniach, rynku, otoczeniu prawnym oraz przeszkodach i zagrożeniach. W przypadku istniejących spółek przeprowadzane są dodatkowo audyty i badania Due diligence.
Program BRIdge Alfa skierowany jest do projektów, które znajdują się w początkowej fazie rozwoju. W ich przypadku ryzyko inwestycyjne jest największe. Aby zweryfikować jego poziom, naukowcy mogą zwrócić się o pomoc do jednego z dziesięciu podmiotów, który współpracuje z NCBR.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl