Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), stworzył platformę Ciop.pl, która w przystępny dla przeciętnego użytkownika sposób prezentuje naukową wiedzę oraz wyniki prowadzonych przez siebie badań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wszystko dla dobra pracownika
Ciop.pl to serwis, który bezpłatnie udostępnia wiedzę z zakresu ochrony pracownika w miejscu zatrudnienia, a także prezentuje wyniki najnowszych badań naukowych oraz prowadzonych prac B+R z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) prowadzonych w CIOP-PIB.
CIOP-PIB prowadzi również badania z zakresu ergonomii. Jest to nauka, która zajmuje się dostosowaniem rytmu pracy do zdolności psychofizycznych ludzi. Oznacza to, że jej celem jest taka organizacja zawodowych obowiązków, aby w układzie człowiek-maszyna-warunki otoczenia, były one wykonywane efektywnie, a jednocześnie w okolicznościach korzystnych dla zdrowia pracownika. Takie podejście ma służyć m. in. skutecznemu zapobieganiu chorobom charakterystycznym dla poszczególnych profesji.
Stworzenie platformy Ciop.pl umożliwia także łatwiejsze prowadzenie badań oraz prac B+R naukowcom zatrudnionym w CIOP-PIB. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy członkowie zespołów badawczych pracują zdalnie.
Bezpieczny nie tylko pracownik
W ramach inwestycji zadbano również o bezpieczeństwo danych zgromadzonych w serwisie. W tym celu m. in. opracowano system informatyczny, który składa się z trzech klastrów niezawodnościowych. Zawiera np. zautomatyzowany system backup’owy, który tworzy kopie zapasowe zbiorów CIOP-PIB. Ponadto stworzono specjalny klaster złożony z dwóch serwerów zlokalizowanych w Warszawie oraz Łodzi, przeznaczonych do usprawnienia współpracy rozproszonych geograficznie obu części Instytutu.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu przez CIOP-PIB dofinansowania w kwocie 10,8 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
CIOP-PIB jest placówką naukowo-badawczą, która kompleksowo zajmuje się problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka.
Ośrodek prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe umożliwiające powstanie nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii.