Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem (WSZP) w Warszawie postanowiła walczyć z niewystarczającym dostosowaniem kierunków nauczania do potrzeb rynku pracy. W tym celu pracuje nad powstaniem innowacyjnej platformy internetowej o nazwie „Czas na zmianę”, która pozwoli skutecznie monitorować losy absolwentów rozpoczynających karierę zawodową. WSZP zamierza także udostępnić narzędzie innym uczelniom.
Narzędzie umożliwia dystrybucję, agregację oraz przetwarzanie danych o losach absolwentów, którzy weszli na rynek pracy. Aby lepiej dostosować je do potrzeb wielu uczelni, zostało ujednolicone. Oznacza to, że do zbierania i przetwarzania danych wykorzystuje ten sam arkusz oraz metodologię.
Jak zapewniają przedstawiciele WSZP, „Czas na zmianę” jest przeznaczone dla trzech grup – uczelni, studentów oraz pracodawców. Szkoły wyższe dzięki narzędziu mają lepiej dostosować swoją ofertę edukacyjną do potrzeb firm. Z kolei przedsiębiorcy zyskają dostęp do aktualnych informacji o losach absolwentów oraz sytuacji panującej na rynku pracy, które pochodzić będą z wielu źródeł i zostaną zaprezentowane w przejrzysty sposób. Natomiast osoby rozpoczynające naukę będą mogły ocenić jakość kształcenia poszczególnych uczelni na podstawie zawodowych losów swoich starszych kolegów, którzy zakończyli już edukację.
Aby skutecznie zbierać dane pochodzące z wielu źródeł, narzędzie wykorzystuje m. in. trzydzieści modeli ekonometrycznych, które pokazują tendencje w wybranych kategoriach zawodowych oraz branżach. System działa także w oparciu o sztuczną inteligencję w postaci tzw. drzew decyzyjnych, metody analizy sentymentu czy inteligentnego algorytmu indeksowania i ekstrakcji informacji z danych tekstowych, co ułatwia analizę informacji przetwarzanych przez platformę.
WSZP zamierza udostępnić narzędzie innym uczelniom. Korzystanie z niego ma być całkowicie bezpłatne. Wymaga jedynie systematycznego uzupełniania informacji przez poszczególne szkoły wyższe na swój temat.
Powstanie platformy „Czas na zmianę” jest możliwe dzięki pozyskaniu przez Wyższą Szkołę Zarządzania Personelem dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).
Tutaj mieści się siedziba Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem w Warszawie.