Uniwersytet Medyczny w Lublinie w ramach projektu „MEDFUTURE – Medyczne zawody przyszłości”, przygotował swoich studentów do wykonywania specjalizacji szczególnie potrzebnych w leczeniu pacjentów w XX wieku. Dotyczą takich dziedzin, jak m. in. genetyka, geriatria czy farmacja.
W projekcie wzięło udział 1300 osób. W jego ramach Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego zorganizowało liczne konferencje, targi oraz konkursy. W ich trakcie studenci podnosili swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie genetyki, opieki i leczenia pacjentów geriatrycznych, a także długotrwałego zajmowania się osobami starszymi potrzebującymi pomocy.
Aby zapewnić studentom możliwość zdobycia praktycznej wiedzy, zorganizowano dla nich sześć zadań do wykonania, które to umożliwią. Przykładowo jedno z nich polegało na pokazaniu dwudziestu osobom, które osiągają dobre wyniki w nauce, technik badawczych oraz niezbędnych umiejętności koniecznych do pracy w laboratorium w zakresie genetyki.
Z kolei studenci takich kierunków, jak pielęgniarstwo, fizjoterapia czy zdrowie publiczne, odbyli liczne staże w placówkach geriatrycznych oraz ćwiczenia w pracowniach symulacyjnych z zakresu opieki nad osobami starszymi. Ponadto przyszli lekarze uczyli się również m. in. planowania opieki osób w podeszłym wieku w długoterminowej perspektywie, a także diagnozowania u nich chorób i urazów, a następnie odpowiedniego dobierania metod terapii.
Realizacja projektu była możliwa dzięki pozyskaniu przez Uniwersytet Medyczny dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).
Historia Uniwersytetu Medycznego sięga lat 40-tych XX wieku. W 1950 roku na uczelni zaczęły funkcjonować dwa wydziały – medyczny oraz farmaceutyczny, które następnie uzyskały autonomie i rozpoczęły funkcjonowanie jako Akademia Lekarska, a po kilku miesiącach Akademia Medyczna. Ostatecznie od 2008 roku ośrodek zostać przekształcony w Uniwersytet Medyczny.
Siedziba Uniwersytetu Medycznego w Lublinie znajduje się tutaj.