Kim jest lider polskiej nauki? Średnio ma 32 lata i coraz częściej jest kobietą

Olga Malinkiewicz jest jedną z najbardziej znanych polskich badaczek młodego pokolenia. Jej firma Saule Technologies korzystała m. in. ze wsparcia NCBR w ramach szybkiej ścieżki.
Olga Malinkiewicz jest jedną z najbardziej znanych polskich badaczek młodego pokolenia. Jej firma Saule Technologies korzystała m. in. ze wsparcia NCBR w ramach szybkiej ścieżki. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) od 2009 roku zorganizowało 6 edycji programu Lider, który przeznaczony jest dla młodych polskich naukowców do 35. roku życia. Dotychczas dofinansowanie na łączna kwotę 224 mln złotych na innowacyjne projekty otrzymało 212 osób. Jak wynika z danych rządowej agencji, wśród młodych liderów nauki w naszym kraju jest coraz więcej kobiet.


Naukowe równouprawnienie
Liderzy, czyli zwycięzcy kolejnych konkursów, są wyróżniającymi się młodymi naukowcami. Dotych-czas zostało nimi 212 osób. Jak wynika z danych NCBR, które rządowa agencja udostępniła w raporcie pod tytułem „Liderzy 2015”, w polskiej nauce nadal zdecydowanie dominują mężczyźni. Potwierdza to następujący fragment publikacji:
Raport NCBR „Liderzy 2015”

O męskiej dominacji w polskiej nauce, a w szczególności wśród kierunków technicznych i ścisłych, świadczą liczby. Panowie stanowią 67 proc., a Panie 33 proc. wszystkich Liderów. W ostatnich latach ta dysproporcja ulega znaczącej poprawie i można zaobserwować pozytywną tendencję zwiększania udziału kobiet wśród laureatów programu. W pierwszej edycji stanowiły one tylko 26 proc. Liderów, a w drugiej jeszcze mniej – 17 proc. W szóstej edycji proporcje pomiędzy płciami prawie się wyrów¬nały i przewaga mężczyzn była minimalna: 53 proc. do 47 proc. Liczba zwycięskich projektów kierowa¬nych przez kobiety wzrosła w szóstej edycji ponad trzykrotnie w stosunku do pierwszego konkursu (z 6 do 16).

Jak wynika z raportu, podczas ostatnio rozstrzygniętej szóstej edycji programu Lider, udało się osiągnąć niemal procentową równowagę pod względem przyznanych grantów ze względu na płeć. 53 proc. dofinansowanych projektów było autorstwa mężczyzn, a 47 proc. kobiet. Z kolei panie są lepsze od swoich kolegów po fachu pod względem pozytywnie rozpatrywanych przez komisję konkursową wniosków. W 2015 roku w przypadku płci pięknej ten odsetek wyniósł 10 proc. w porównaniu do 9 proc. w przypadku panów.

Lider jest coraz młodszy
Z roku na rok obniża się również wiek przeciętnego lidera. Obecnie wynosi 32 lata. Jak wynika z raportu, najstarsi byli Liderzy II edycji programu, którzy przeciętnie liczyli sobie prawie 33 lata. Z kolei w ostatnich dwóch latach wiek laureata obniżył się o około półtora roku i w ostatnim konkursie wyniósł nieco powyżej 31 lat. Jak wskazuje NCBR w raporcie, jest to spowodowane zmianą zasad obowiązujących w regulaminie.
Raport NCBR „Liderzy 2015”

Częściowo spowodowane jest to zmianami zasad w konkursie. W pierw¬szych edycjach warunkiem uczestnictwa było posiadanie stopnia naukowego doktora uzyskanego w okresie czterech (później pięciu) lat poprzedzających złożenie aplikacji. Od trzeciej edycji w kon¬kursie mogą uczestniczyć także osoby posiadające tytuł zawodowy magistra.

Dotychczas w programie Lider wyróżniono 212 osób. Od 2009 roku łącznie na ich innowacyjne projekty NCBR przeznaczył 224 mln złotych.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili