Reklama.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) od 2009 roku zorganizowało 6 edycji programu Lider, który przeznaczony jest dla młodych polskich naukowców do 35. roku życia. Dotychczas dofinansowanie na łączna kwotę 224 mln złotych na innowacyjne projekty otrzymało 212 osób. Jak wynika z danych rządowej agencji, wśród młodych liderów nauki w naszym kraju jest coraz więcej kobiet.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
O męskiej dominacji w polskiej nauce, a w szczególności wśród kierunków technicznych i ścisłych, świadczą liczby. Panowie stanowią 67 proc., a Panie 33 proc. wszystkich Liderów. W ostatnich latach ta dysproporcja ulega znaczącej poprawie i można zaobserwować pozytywną tendencję zwiększania udziału kobiet wśród laureatów programu. W pierwszej edycji stanowiły one tylko 26 proc. Liderów, a w drugiej jeszcze mniej – 17 proc. W szóstej edycji proporcje pomiędzy płciami prawie się wyrów¬nały i przewaga mężczyzn była minimalna: 53 proc. do 47 proc. Liczba zwycięskich projektów kierowa¬nych przez kobiety wzrosła w szóstej edycji ponad trzykrotnie w stosunku do pierwszego konkursu (z 6 do 16).
Częściowo spowodowane jest to zmianami zasad w konkursie. W pierw¬szych edycjach warunkiem uczestnictwa było posiadanie stopnia naukowego doktora uzyskanego w okresie czterech (później pięciu) lat poprzedzających złożenie aplikacji. Od trzeciej edycji w kon¬kursie mogą uczestniczyć także osoby posiadające tytuł zawodowy magistra.