W dniu 28 kwietnia 2016 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło programy sektorowe GAMEINN oraz INNOSTAL. Będą one finansowane w ramach Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020. Na dotacje dla firm produkujących gry przeznaczono 80 milionów złotych. Dla branży hutniczej – 120 milionów.
Program GAMEINN ma na celu wspieranie polskich producentów gier wideo. Powstał on na wniosek Porozumienia Polskie Gry, reprezentowanego przez CD Projekt, twórcę bestsellerowej gry „Wiedźmin”, Techland („Call of Juarez”) i Vivid Games (seria Real Boxing) CI Games, Artifex Mundi, Vivid Games, 11 bit studio, Bloober Team, The Farm 51, Fuero Games. O dotacje w wysokości od 0,5 do 20 milionów mogą ubiegać się firmy i konsorcja, chcące dofinansować badania przemysłowe i prace rozwojowe.
Środki dostępne w ramach GAMEINN mają posłużyć na opracowanie i rozwój technologii takich jak budowa wieloplatformowych silników grafiki, mapowanie rzeczywistych obrazów, modelowanie 3D na potrzeby rozległych światów wirtualnych czy wykorzystanie w grach sztucznej inteligencji. Wnioski można będzie składać od 1 czerwca do 16 sierpnia 2016 roku.
– Spółki z branży gier wideo, już teraz uznawane za ambasadora nowoczesnej Polski i innowacyjnej polskiej gospodarki, będą mogły, dzięki wsparciu na cele B+R jeszcze skuteczniej konkurować z zagranicznymi twórcami. Chcemy stworzyć więcej polskich marek o globalnym zasięgu i jeszcze mocniej powalczyć o zainteresowanie i portfele graczy. Mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie program będzie wspierał także krajowe ośrodki badawcze i edukacyjne, które będą rozwijać się wokół naszej branży. Powstaną wysokojakościowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów – mówi dla INN:Poland Karolina Gnaś z biura prasowego CD Projekt.
Podobnie o szansach wypowiada się prezes VIVID Games – Remigiusz Kościelny: – Polski sektor gier wideo z roku na rok rośnie w błyskawicznym tempie. Dynamiczny rozkwit branży możliwy jest przede wszystkim dzięki zdolnym, kreatywnym pracownikom, którzy rozwijają narzędzia pozwalające tworzyć produkty niezwykle zaawansowane technologicznie. Pozyskanie środków na badania i dalszy rozwój tych zasobów pozwoli nam szybciej rozwijać się w kierunku największych światowych koncernów i jednocześnie promować polską gospodarkę i przedsiębiorczość na arenie międzynarodowej – komentuje w rozmowie z nami.
INNOSTAL
Program sektorowy INNOSTAL powstał z inicjatywy Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jego celem jest zwiększenie aktywności badawczej w przemyśle stalowym oraz zmniejszenie jego oddziaływania na środowisko naturalne.
W pilotażowym konkursie firmy i konsorcja mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 2 do 30 milionów złotych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na ten cel 120 milionów złotych.
Oba programy wpsiują się w rządowy Programu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Celem ich jest wsparcie reindustrializacji i wzmacnianie potencjału przedsiębiorców w branżach kluczowych dla gospodarki.
– Polska ma potencjał, by dołączyć do światowych czempionów innowacyjności. Warto więc postawić na rozwój mocnych „graczy”, takich jak firmy z sektora stalowego czy gier wideo. NCBR nie tylko kibicuje innowatorom, ale przede wszystkim daje im narzędzia, które wzmocnią ich pozycję i sprawią, że staną się kluczowymi rozgrywającymi na arenie międzynarodowej.
Jarosław Gowin
wicepremier, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
– Przemysł jest silnym fundamentem polskiej gospodarki. Chcemy go wzmacniać inwestując w najbardziej perspektywiczne sektory. Rozwój trzeba oprzeć na zasobach nauki, by Polska mogła przejść z poziomu gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej. Oczekiwane efekty osiągniemy w wyniku synergii potencjałów gospodarczego i naukowego.