Okrągły miliard do wzięcia na innowacje. NCBR ogłasza nabór do „szybkiej ścieżki” dla dużych firm

prof. Maciej Chorowski (dyrektor NCBR) i premier Jarosław Gowin
prof. Maciej Chorowski (dyrektor NCBR) i premier Jarosław Gowin Fot. Tomasz Staśkiewicz / INN:Poland
Nawet 20 milionów euro – tyle może wynieść jednorazowe wsparcie projektu. Warunkiem jest to, aby ponad połowa całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu była ponoszona na badania przemysłowe. Z kolei 15 milionów euro można otrzymać, jeśli ponad połowa całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu zostanie przeznaczona na prace rozwojowe. Minimalna wartość wsparcia, o które można się ubiegać, to 12 milionów złotych. Łącznie do rozdysponowania jest miliard złotych. O te środki mogą się ubiegać firmy, które spełniają kryteria bycia dużym przedsiębiorstwem.Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs w ramach „szybkiej ścieżki”, poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Tym razem dla dużych przedsiębiorstw. Budżet to miliard złotych, z czego dla przedsiębiorców z województwa mazowieckiego przeznaczono 100 milionów złotych. Dla pozostałych NCBR zabezpieczył środki w wysokości 900 milionów. Celem projektu jest poprawa poziomu innowacyjności polskich firm dzięki wykorzystaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych. Projekt musi również wpisywać się w Krajową Inteligentną Specjalizację.
Jarosław Gowin
wicepremier, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

– Zaangażowanie polskich przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową stymuluje rozwój gospodarki. Dlatego dofinansowanie ambitnych, innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych to mądrze zainwestowane środki unijne. Wdrażanie wyników prac B+R do praktyki gospodarczej pozwoli nam budować pozycję rynkową w oparciu o nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi. To z kolei zapewni sukces gospodarczy zarówno firmom, jak i całej Polsce

Nabór wniosków rozpocznie się 1 czerwca 2016 i potrwa do 30 grudnia 2016 r. i będzie miał charakter etapowy. Po złożeniu wniosków o dofinasowanie, zostaną one poddane ocenie w zakresie naukowo-technologicznym i gospodarczo-biznesowym przez panel ekspertów. Następnie wnioskodawca będzie musiał w bezpośredniej rozmowie ze specjalistami obronić swój pomysł. Aby mieć pewność, że wnioskodawca jest w stanie zapewnić prawidłową realizację projektu, zostanie również oceniony zespół badawczy oraz zasoby techniczne. Po ocenie formalnej i merytorycznej zostaną opublikowane listy projektów rekomendowanych do finansowania oraz tych odrzuconych.
prof. Maciej Chorowski
dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

– W konkursie „szybka ścieżka” formalności zostały zredukowane do minimum, gdyż w szybko rozwijającym się świecie to właśnie czas niejednokrotnie przesądza o zdobyciu przewagi konkurencyjnej. Jednak przyspieszenie procedury nie oznacza obniżenia jej standardów. W tym konkursie szansę na wsparcie mają wyłącznie bardzo dobre projekty zgłoszone przez dużych przedsiębiorców z odpowiednimi kompetencjami.

Projekt powinien obejmować badania przemysłowe i prace rozwojowe lub wyłącznie prace rozwojowe oraz dotyczyć innowacji produktowej bądź procesowej. Warunkiem dofinansowania jest deklaracja ze strony Beneficjenta, że zobowiązuje się wdrożyć wyniki projektu badawczo-rozwojowego. Więcej informacji na stronach NCBR.

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.