Choroby cywilizacyjne to największe zagrożenie dla zdrowia Polaków. Tak uznała Rada Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, tworząc pierwszy program badań naukowych i rozwojowych – Strategmed. Tylko na nadciśnienie tętnicze cierpi w naszym kraju 8,8 miliona osób. Aby zapewnić skuteczniejsze leczenie tego typu schorzeń, rządowa agencja wsparła m. in. modernizację Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ramach projektu „Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia” stworzono nowoczesne zaplecze do badań nad leczeniem i zapobieganiem chorobom cywilizacyjnym. W nowoczesną aparaturę badawczą wyposażono m. in. pracownie cytometrii obrazowej, proteomiki i transkryptomiki, laboratoriów inżynierii komórkowej i tkankowej, wirusologicznej diagnostyki molekularnej, biotechnologii roślin, banku przechowywania próbek biologicznych oraz specjalistycznej zwierzętarni.
Dzięki temu naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą prowadzić badania nie tylko na terenie uczelni, ale także poprzez współpracę z innymi ośrodkami zarówno z kraju, jak i zagranicy. Uczeni pracują m. in. nad opracowaniem nowych leków przeciwnowotworowych i przeciwwirusowych.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu przez Uniwersytet Jagielloński dofinansowania w kwocie ponad 28,8 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Tutaj mieści się siedziba Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.