Dzięki powstaniu Polskiej Infrastruktury Gridowej w ramach projektu PL-Grid, zespoły badawcze złożone z naukowców znad Wisły mogą wspólnie prowadzić prace badawczo-rozwojowe nawet wtedy, kiedy dzieli je odległość nawet setek kilometrów. Ma to się przyczynić do rozwoju nauki w naszym kraju w różnych dziedzinach.
Infrastruktura badawcza zakupiona w ramach projektu PL-Grid umożliwia integrację rozporoszonych danych i wyników zaawansowanych symulacji komputerowych o dużej skali przez zespoły badawcze, które znajdują się w różnych częściach świata. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu klastrów komputerowych o dużej mocy.
Powstanie platformy sprawiło, że polscy naukowcy mogą znacznie szybciej przetwarzać dużą liczbę zasobów obliczeniowych. Ale to nie koniec rozbudowy infrastruktury badawczej związanej z realizacją projektu PL-Grid. Została ona w ramach przedsięwzięć PL Grid Plus oraz PL Grid NG poszerzona o nowe narzędzia i usługi obliczeniowe. Korzysta z niej 27 grup użytkowników z różnych dziedzin, które zostały uznane za strategiczne dla tematów związanych z polską nauką.
Infrastruktura badawcza powstała dzięki powołaniu konsorcjum PL-Grid. W jego skład weszło 5 następujących instytucji:
– ACK CYFRONET AGH – Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH w Krakowie,
– ICM UW – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w Warszawie,
– PCSS – Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe w Poznaniu,
– CI TASK – Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej w Gdańsku,
– WCSS – Wrocławskie Centrum Sieciowo - Superkomputerowe we Wrocławiu.
Polscy naukowcy dzięki powstaniu infrastruktury w ramach projektu PL-Grid mają zapewniony m. in. dostęp do klastrów oraz pamięci dyskowych o dużej mocy obliczeniowej czy pakietów specjalistycznych, które umożliwiają prowadzenie badań z zakresu biologii, chemii kwantowej, fizyki, obliczeń numerycznych i symulacji.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania w kwocie ponad 79,9 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).