Naukowcy ze Śląska pracują nad błyskawicznym wykrywaniem glejaków

Projekt GIOLMED otrzymał dofinansowanie z NCBR w ramach programu Strategmed.
Projekt GIOLMED otrzymał dofinansowanie z NCBR w ramach programu Strategmed. Fot. Zdenko Zivkovi/http://skroc.pl/b90cd/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/17788
Projekt GIOLMED, którego celem jest diagnostyka glejaków na podstawie wolnokrążącego DNA guza, otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Strategmed. Jego celem jest walka z chorobami cywilizacyjnymi, które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia Polaków. Liderem przedsięwzięcia jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.


Pracami zespołu naukowców pokieruje prof. Sergiusz Nawrocki, na co dzień kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Glejaki, pomimo znacznego postępu w chirurgii, radioterapii i chemioterapii, są w zasadzie nieuleczalne. Właściwe rozpoznanie typu glejaka, wczesne rozpoznanie progresji molekularnej, scharakteryzowanie krytycznych mutacji lub cech epigenetycznych daje nadzieję na poprawę wyników leczenia.

W ramach projektu planowane jest opracowanie kompleksowego testu opartego na analizie materiału pobranego z guza (ukierunkowane sekwencjonowanie NGS 700 genów) oraz próbę opracowania “liquid biopsy” opartej o analizę wolnokrążącego DNA (cfDNA) guza we krwi, co mogłoby stanowić małoinwazyjną opcję dla biopsji.

Dodatkowymi celami są: kompleksowa charakterystyka genomu i transkryptomu guza oraz zastosowanie hodowli 3-D glejaka in vitro, m.in. w środowisku hipoksji, do oceny komórek macierzystych i podatności komórek na terapie w środowisku niszy nowotworowej. Realizacja zadań przyczyni się do lepszej znajomości biologii glejaków, pozwoli na identyfikację nowych biomarkerów molekularnych, celów terapeutycznych, a także będzie stanowiła praktyczny model do badania odpowiedzi na leczenie w hipoksji.


Opracowanie testu diagnostycznego pozwoli na poprawę skuteczności leczenia poprzez jego dopasowanie do molekularnego podtypu guza a liquid biopsy poprawiłaby dostępność do diagnostyki, komfort i bezpieczeństwo pacjentów i oznaczałaby zupełnie nowe możliwości monitorowania przebiegu choroby, do tej pory niedostępne. Projekt otrzyma dofinansowanie z NCBR w kwocie ponad 10,4 mln złotych.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.