Dr Grzegorz Liśkiewicz z Zakładu Turbin i Sprężarek w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej pracuje nad stworzeniem innowacyjnego zabezpieczenia sprężarki, które będzie zarówno bezawaryjne, jak i tanie w eksploatacji. Ma to zapobiec przestojom w produkcji w wielu branżach.
Sprężarki promieniowe, nad których zabezpieczeniem pracuje naukowiec z Łodzi, są wykorzystywane w takich branżach, jak energetyczna, lotnicza, chemiczna, petrochemiczna, górnicza czy hutnicza. Co więcej, ich praca jest często kluczowym elementem funkcjonowania maszyn o wysokim zaawansowaniu technicznym. W efekcie ich awaria wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia wysokich kosztów naprawy, ale także paraliżem produkcji. Jego skutkiem są wielomilionowe straty ponoszone przez firmy.
Realizacja projektu dr Grzegorza Liśkiewicza ma objąć przeprowadzenie testów, w wyniku których nastąpi rozwój trzech typów zabezpieczeń dla sprężarek promieniowych. W wyniku prac badawczo-rozwojowych naukowiec planuje wykonanie badań eksperymentalnych oraz tzw. symulacji numerycznych, które umożliwiają szybkie testowanie założeń konstrukcyjnych.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki pozyskaniu przez naukowca dofinansowania w kwocie niemal 1,2 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (
NCBR) w ramach Programu Lider. Z kolei wcześniej dr Grzegorz Liśkiewicz odbywał szkolenie w zakresie
innowacyjności i transferu technologii połączone ze stażem na uniwersytetach w Cambridge i Oxford w Wielkiej Brytanii, w ramach programu Top 500 Innovators finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).