Koniec z przestojem pracy sprężarek. Dzięki naukowcowi z Łodzi

Wynalazek naukowca z Łodzi ma sprawić, że w wyniku awarii sprężarki nie będzie już awarii w żadnej fabryce.
Wynalazek naukowca z Łodzi ma sprawić, że w wyniku awarii sprężarki nie będzie już awarii w żadnej fabryce. Fot. BASF/http://skroc.pl/b9685/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/2ed98
Dr Grzegorz Liśkiewicz z Zakładu Turbin i Sprężarek w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej pracuje nad stworzeniem innowacyjnego zabezpieczenia sprężarki, które będzie zarówno bezawaryjne, jak i tanie w eksploatacji. Ma to zapobiec przestojom w produkcji w wielu branżach.


Sprężarki promieniowe, nad których zabezpieczeniem pracuje naukowiec z Łodzi, są wykorzystywane w takich branżach, jak energetyczna, lotnicza, chemiczna, petrochemiczna, górnicza czy hutnicza. Co więcej, ich praca jest często kluczowym elementem funkcjonowania maszyn o wysokim zaawansowaniu technicznym. W efekcie ich awaria wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia wysokich kosztów naprawy, ale także paraliżem produkcji. Jego skutkiem są wielomilionowe straty ponoszone przez firmy.
Realizacja projektu dr Grzegorza Liśkiewicza ma objąć przeprowadzenie testów, w wyniku których nastąpi rozwój trzech typów zabezpieczeń dla sprężarek promieniowych. W wyniku prac badawczo-rozwojowych naukowiec planuje wykonanie badań eksperymentalnych oraz tzw. symulacji numerycznych, które umożliwiają szybkie testowanie założeń konstrukcyjnych.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki pozyskaniu przez naukowca dofinansowania w kwocie niemal 1,2 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Lider. Z kolei wcześniej dr Grzegorz Liśkiewicz odbywał szkolenie w zakresie innowacyjności i transferu technologii połączone ze stażem na uniwersytetach w Cambridge i Oxford w Wielkiej Brytanii, w ramach programu Top 500 Innovators finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).

W ramach szóstej edycji Programu Lider wsparcie z NCBR otrzymało 34 młodych naukowców (do 35. roku życia). Z kolei do rządowej agencji wpłynęło ponad 350 wniosków o przyznanie dofinansowania.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu