Ponad 600 uczestników w Centrum Nauki Kopernik i ponad 1500 obserwujących transmisję na żywo. 18-19 maja 2016r. miała miejsce konferencja Sektor 3.0 poświęcona wykorzystaniu technologii w organizacjach pozarządowych.
W imprezie wzięło udział ponad 60 prelegentów, którzy reprezentowali siedem krajów. Nagroda PAFW – Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0” w wysokości 40 tysięcy złotych przypadła Fundacji TUS, która pod adresem www.niepelnosprawnik.pl stworzyła pierwszą w Polsce internetową bazę miejsc przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Pomaga ona osobom z niepełnosprawnościami znaleźć usługi blisko domu i obecny jest w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu.
Prof. Anna Giza-Poleszuk, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, podczas mowy inauguracyjnej nakreśliła problematykę związaną z hasłem przewodnim konferencji HumanTech: – Oba światy, ludzki i technologiczny, płynnie się przenikają, a na Sektorze próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stopniu są od siebie zależne oraz co zrobić, by te zależności wykorzystać w najlepszy możliwy sposób. mówiła również m.in. o tym, że jeśli chodzi, sektor publiczny ma problem z wprowadzaniem nowych technologii, natomiast sektor społeczny ma bardzo utrudnione zadanie w zakresie promocji takich rozwiązań.
Podczas „Sektora 3.0” obecne były międzynarodowe autorytety. W wystąpieniu „Człowiek w erze cyfrowej – bliższy czy dalszy?”, futurysta i pisarz science-fiction, Karl Schroeder z Kanady przedstawił koncepcję zależności pomiędzy relacjami międzyludzkimi a postępem technologicznym. Twórca największego w Australii festiwalu kreatywności i nowych technologii Pause Fest, George Hedon, mówił w jaki sposób nowoczesne technologie i rozwój cyfrowy mogą korelować z kreatywnością, pobudzać do twórczego myślenia oraz rozbudzać ukryte talenty, które nie ujawniłyby się bez ich udziału.
Pierwszego dnia odbyło się równolegle 18 seminariów, wśród wiodących tematów znalazły się m.in.: „Kryzysy w Internecie”, „Współpraca z influencerami”, „Technologie w służbie zysku”, czy „Jak cię widzą w Internecie?”. Odbyły się także pokazy nowych technologii m.in. robotów czy też aplikacji służących do nauki pierwszej pomocy (szczegóły programu).