Chociaż sami eksportują ropę, w swoim kraju nie chcą jej używać. Norwegia zakaże aut spalinowych

Norwegia to kraj, który bardzo mocno dba o swoje środowisko. Nowe rozporządzenia mają zamienić go w najczystszy na świecie.
Norwegia to kraj, który bardzo mocno dba o swoje środowisko. Nowe rozporządzenia mają zamienić go w najczystszy na świecie. Wikipedia/ Mariordo
Norwegia zamierza pozbyć się samochodów napędzanych paliwem kopalnianym do 2025 roku. Jak wynika z raportów, do których dotarli norwescy dziennikarze, ma to być kolejny krok w kierunku zmiany kraju w najbardziej ekologiczny na świecie.


Jak podaje gazeta Dagens Naeringsliv, rządzące obecnie partie polityczne w kraju doszły do porozumienia, żeby do połowy przyszłej dekady wszystkie samochody w Norwegii były napędzane energią elektryczną.

Parta Demokratyczna oraz Partia Liberalna oficjalnie potwierdziły doniesienia dziennika. Natomiast niektórzy przedstawiciele prawicowej Partii Postępu zaprzeczają, że ta decyzja już zapadła.

Oprócz decyzji w sprawie samochodów, rozporządzenie zakłada również, że Norwegia będzie pierwszym krajem na świecie, który całkowicie zrezygnuje z wycinki lasów. Decyzja jest również o tyle istotna, że wydobycie ropy i przemysł naftowy odpowiada za niemal jedną piątą PKB kraju.

Obecnie w Norwegii około 24 proc. ma wyłącznie napęd elektryczny, a energia elektryczna pochodzi prawie w całości ze źródeł odnawialnych – 99 proc. zapotrzebowania kraju na prąd zaspokajają elektrownie wodne. Natomiast do 2020 roku Norwegia chce zwiększyć jego produkcję z elektrowni wiatrowych trzykrotnie – na ten cel przekazano w 2013 roku 3 miliardy dolarów.

Elon Musk, założyciel Tesla Motors, nie krył zachwytu nad decyzją w sprawie zakazu sprzedaży aut benzynowych. W oświadczeniu stwierdził, że norwescy politycy są niesamowici, a skandynawski kraj jest świetnym państwem.

źródło: Independent

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili