"Piersi lubią oddychać". Firma z Pabianic przez rok badała kobiece biusty. Wraz z naukowcami stworzyła hit eksportowy

Innowacyjne biustonosze z Polski kupują Amerykanki, Afrykanki i Francuzki
Innowacyjne biustonosze z Polski kupują Amerykanki, Afrykanki i Francuzki Corin
W czasach, gdy na rynku bieliźniarskim króluje tandeta, pabianicka firma Corin stworzyła biustonosze, które nie tylko świetnie wyglądają, ale są zdrowe i doskonale dopasowane. Pomogli jej w tym naukowcy i lekarze. Sprzedaje ich milion rocznie.

– Mało która kobieta kupuje świadomie to, co jest najlepsze dla jej piersi. Liczy się pierwsze wow, czyli np. krój, dodatki i kolorystyka. Większość naszych pracowniczek to kobiety. Same najlepiej wiemy, czy są wygodne i dobrze się piorą. Na rynku polskim pojawiły się marki, które robiły kampanie niezdrowego noszenia biustonoszy. To nie tylko dyskomfort. Dla kobiety, która siedzi 8 godzin w pracy to duże obciążenie dla kręgosłupa. Limfa nie przepływa jak należy, co powoduje wzrost temperatury ciała czy ucisk kręgosłupa. Czasami pojawiają się mechaniczne uszczerbki na piersiach z powodu zamontowanych fiszbinów czy drutów – mówi w rozmowie z INN:Poland Bogumiła Jakubczak z pabianickiej firmy Corin, która istnieje na rynku od 20 lat.

Corin wpadł na unikatowy w skali świata pomysł i przeprowadził badania, które trwały ponad rok, a które miały stworzyć biustonosz idealny. W badanich uczestniczyli inżynierowie z Politechniki Łódzkiej i lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki Przeprowadzili cykl symulacji i analiz, do których użyto specjalistycznych kamer termowizyjnych, pokazujących siłę nacisków na biust w różnych jego miejscach.
Projektem kierował prof. Marek Zadrożny, kierownik Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Zdrowia Matki Polki w Łodzi. – Źle dobrany biustonosz może prowadzić do obrzęków i stanów zapalnych. Pod tym względem powinien być idealny. Naukowcy stworzyli model 3D torsu kobiety i wirtualnie zmierzyli punkty nacisku na ludzkie ciało, które pokazał program komputerowy. Na tej podstawie wykonali modele biustonosza – tłumaczy Zadrożny.

W badaniach uczestniczyło 100 kobiet w różnym wieku, z różną wielkością piersi, po porodzie, młodszych, starszych – wszystko w celu dobrania biustonoszy do możliwie wielu rodzaju biustów. U każdej z nich siła grawitacji miała inny wymiar. Powstała innowacyjna konstrukcja miski, dopasowana do ciała kobiety, w której siły ciążenia są rozłożone równomiernie, co sprawia, że nie podrażnia i nie przycina biustu, który nie wylewa się bokami.


Badania okazały się na tyle nowatorskie, że ekipa Discovery Channel zrobiła reportaż o Corin i wyemitowała go w ponad 200 krajach na świecie.

Dziś większość biustonoszy Corin jest szyta w ponad 40 rozmiarach, po to by pasowały jak najlepiej do kobiecego ciała. Biustonosze – ponad milion rocznie – są produkowane w szwalni w Pabianicach. Jeden kosztuje średnio 200 zł.
Corin musi dostosować swój produkt do klientek na całym świecie. Co one lubią? – Rosjanki i Ukrainki lubią krzykliwą i odważną bieliznę, Polki są bardziej zachowawcze: ma być wygodnie i tanio – tłumaczy Jakubczak.

– Francuzki lekko, klasycznie, elegancko. Są bardzo szczupłe, więc lubią balkonki, ewentualnie push-upy. Z kolei tęższe Amerykanki uwielbiają biustonosze z miękką miską, mocno zabudowane. Niemki są bardzo zachowawcze: wybierają granaty, czernie, biele. Bez haftów i koronek. Tak samo jak Islandki i Australijki. Rynek kanadyjski podbija z kolei miska 3D, wykonana z włókien, które są skupione pomiędzy dwoma warstwami oddychającej tkaniny. Natomiast Afrykanki uczą się od Europejek i przejmują tutejszą modę – wyjaśnia Jakubczak.

Corin około 70 procent swojej sprzedaży wysyła na eksport. Sprzedaje je w Kanadzie, Australii, Hiszpanii, Islandii czy w Wielkiej Brytanii. Ale także na bardziej egzotycznych rynkach jak Botswana, Liban czy RPA. Od dwóch lat załamały nam się rynki na Ukrainie i w Rosji, z powodu napiętej sytuacji politycznej.
Corinowi trudno przebić się na rynek chiński czy japoński, bo Azjatki mają małe biusty, a firma z Pabianic specjalizuje się w większych rozmiarach.

Biustonosz Corin składa się z 50 różnych elementów. Koronki, dzianiny elastyczne, hafty, ramiączka, obszywki, markizety czy tkaniny wzmacniające – to tylko niektóre z nich. Elementy są barwione tak, by nie podrażniały ciała. Do produkcji wykorzystywane są nici antyalergiczne. Większość surowców pochodzi z importu.

Napisz do autora: rafal.badowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.