– To właśnie dziś stwarzamy nowe możliwości dla współpracy polsko-chińskiej – mówił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, otwierając Poland-China Business Forum w Warszawie. To pierwsze gospodarcze wydarzenie, które towarzyszy oficjalnej wizycie prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce.
Podczas Forum podpisano 6 umów, które przyczynią się do ożywienia relacji ekonomicznych obu krajów.
Trzydniowa wizyta prezydenta Xi w Polsce jest dowodem na coraz ściślejszą współpracę między Polską a Chinami. Obie strony liczą że to wydarzenie będzie punktem zwrotnym w relacjach gospodarczych – dotychczas dysproporcja w handlu jest dziesięciokrotnie większa na korzyść Chin.
Polska staje się głównym partnerem politycznym, a także ekonomicznym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wedle chińskich danych statystycznych, przytaczanych podczas forum przez szefa Chińskiej Rady Promocji Handlu (CCPIT), Jiang Zengweia, aż jedna czwarta obrotów handlowych Państwa Środka z Europą Środkowo-Wschodnią została wygenerowana w 2015 roku w relacjach z Polską.
Dodatkowo Polska, jako jedyny kraj z regionu, podpisała w zeszłym roku akces do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Ma on finansować projekty realizowane w ramach tzw. chińskiego „Planu Marshala” One Belt One Road, w skrócie OBOR. Będzie on przebiegać również przez Polskę.
Jak zauważył prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak, OBOR to jeden z największych i najbardziej ambitnych projektów cywilizacyjnych w regionie Eurazji. – Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i chińska stratega One Belt One Road są w symbiozie – przekonywał.
O nowym rozdaniu mówi także strona chińska. Szef China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT), podkreślał, że w międzynarodowej polityce gospodarczej Państwo Środka zamierza przestawiać się na strategię typu win-win. Ma to osiągniąć, angażując się w rozwój konsumpcji wewnętrznej oraz importu, zwłaszcza nowych technologii, towarów luksusowych, ale też dobrej jakości żywności, z którą w Chinach kojarzy się Polskę.
Na współpracę z Chinami liczą zwłaszcza dwa miejsca w Polsce. Pierwszym z nich jest Łódź, która ma stać się centrum infrastrukturalnym lądowej części Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli etapu OBOR przebiegającego przez Europę. Chęć na następne zlecenia, związane z obsługą chińskiego cargo, ma również Port Gdańsk.
Podczas Poland-China Business Forum podpisano także 5 umów między polskimi i chińskimi stronami. 20 czerwca to data rozpoczęcia współpracy z Aero AT Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park przez dwie lotnicze firmy z Polski: ORKA i Bejera Restrukturyzacje.
Wspólnego partnera farmaceutycznego, firmę Tongyuan Pharmaceutical Corporation, zyskały polskie Polfarmex oraz Grupa Maspex. Dodatkowo, Chinatex Corporation nawiązał współpracę z producent nabiału, firmą Mlekpol.