Naukowcy wierzą, że to co czyni nas szczęśliwymi, można podsumować w takim skomplikowanym równaniu:
Równanie to ma jedno hasło: nierówność. – Okazuje się, że ludzie są mniej szczęśliwi, zarówno wtedy, jeśli dostają więcej niż inni wokół nich, jak i wtedy kiedy dostają mniej – powiedział Robb Rutledge, badacz z University College London.
Innymi słowy, jesteśmy szczęśliwsi, jeśli przeżywamy dokładnie to samo co ludzie wokół nas. Jeśli osoba w naszym otoczeniu jest mniej lub bardziej zamożna, prawdopodobieństwo naszego szczęścia zmniejsza się. Jesteśmy wtedy również mniej lub bardziej hojni dla drugiej osoby.
Jak naukowcy doszli do takiego wniosku? Poprosili 47 uczestników badania, którzy kompletnie się nie znali, o eksperyment w parach.
Poproszono uczestników, by podzielili się równo niewielką sumą pieniędzy z innym uczestnikiem, którego właśnie spotkali i zachęcili go do wydania tych pieniędzy na hazard. Następnie, wydali taką samą ilość pieniędzy na hazard, tak jak osoba, z którą podzielili się pieniędzmi.
Potem otrzymali informację, jaki był wynik hazardowej gry partnera. Następnie zapytano ich, czy podzielili by znów pieniądze w ten sam sposób jak na początku. Przez cały czas naukowcy prowadzący badanie pytali ich, jak bardzo są szczęśliwi.
Doprowadziło to do zaskakujących wniosków. Okazało się, że ludzie byli mniej zadowoleni, kiedy kiedy wygrali grę hazardową i ich partner stracił. Prawdopodobnie z powodu poczucia winy. Podobnie było, gdy sami przegrali, a ich partner wygrał tę samą grę hazardową. Tym razem, jak ustalili naukowcy, chodziło o zazdrość.
Naukowcy odkryli, że kiedy uczestnicy mieli poczucie winy, byli bardziej skłonni oddać znów swoją połowę pieniędzy. Ci którzy chcieli je zatrzymać dla siebie, czuli zazdrość w stosunku do partnera, który wygrał grę hazardową. Wyniki wskazują również, że nierówność zmniejsza szczęście i późniejszą hojność.