Reklama.
Ogród sensoryczny poprzez zebranie w nim najróżniejszych egzotycznych roślin pomaga w wyostrzaniu zmysłów osobom niepełnosprawnym intelektualnie, które poprzez regularne wąchanie, słuchanie, oglądanie, dotykanie, a nawet smakowanie pracują nad poprawą swojego zdrowia.
Pomysł jego założenia powstał w 2013 roku, ogród działa od końca czerwca. Obejmuje więc pięć obszarów tematycznych, każdy pobudza inne zmysły. Odpowiednio skomponowane zestawy roślin wysyłają bodźce, które stymulują narządy zmysłu i ośrodkowy układ nerwowy.
– Pobudzanie zmysłów jest korzystne zarówno dla chorych jak i dzieci. U chorych regularnie korzystanie z ogrodu może poprawić działanie ich zmysłów. Rośliny kłujące typu jałowce i sosny działają na zmysł dotyku. Podobnie jak podłoże: czyli szyszki czy kora. Porzeczki czy maliny pobudzają zmysł smaku, podobnie jak rokitnik o kwaśnym smaku – mówi w rozmowie z INN:Poland Joanna Niewiadomska-Majewicz, projektantka ogrodu.
– W ogrodzie zapachów jest lawenda, niezapominajki, rośliny wydzielające olejki eteryczne takie jak jałowiec sabiński, pnącza pachnące takie jak winorośl, a także rośliny o zapachu przyjmowanym za nieprzyjemny, takie jak bez czarny czy berberys. W ogrodzie dźwięków mamy szumiące trawy takie jak miskant chiński czy rozplenica japońska. W ogrodzie kolorów mamy pęchęrznice w odmianie o czerwonych i żółtych liściach, berberysy – także czerwonej i żółtej barwie oraz iglaki zielone i zimozielone – kontynuuje Niewiadomska-Majewicz.
Na terenie parku zamontowano też urządzenia do ćwiczeń i zabaw. Służą do bujania i utrzymywania równowagi: gondola, równoważnia linowa, huśtawka Ptasie Gniazdo.
Napisz do autora: rafal.badowski@innpoland.pl