Czarny dzień polskiej nauki. Nasze uczelnie spadają w światowym rankingu. Lepsze są nawet te w Chile

Biblioek Uniwersytetu Warszawskiego, najlepszej polskiej uczelni.
Biblioek Uniwersytetu Warszawskiego, najlepszej polskiej uczelni. (c) Wikimedia Commons
Wśród 500 najlepszych światowych uczelni są tylko dwie z Polski – Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. W tegorocznej edycji tzw. rankingu szanghajskiego polskie uczelnie zostały sklasyfikowane dopiero w piątej setce. Oznacza to spadek w tym prestiżowym zestawieniu. W zeszłym roku można było je znaleźć na miejscach 301-400.

Naszych uniwersytetów nawet nie ma co porównywać do takich potęg, jak amerykańskie Harvard, Stanford, Berkley (w kolejności pierwsza trójka rankingu) czy też brytyjskie Cambridge (4.) i Oxford (7.). Ale żeby uświadomić sobie, gdzie tak naprawdę jest polska nauka, warto przytoczyć kilka liczb. Wyżej od nas są uczelnie z Grecji, Chile i Czech, po dwie z Portugalii i Iranu i RPA, cztery z Nowej Zelandii, pięć z Danii, dwanaście z Holandii, 31 z Chin i 119 z USA.

– To bardzo smutny dzień dla polskiej nauki. Trzeba zrobić wszystko, żeby zmienić tę sytuację. Polskie uniwersytety spadły na bardzo dalekie pozycje listy szanghajskiej i w zasadzie nie liczą się w rankingu. To kontynuacja negatywnego, spadkowego trendu, wyznaczonego już kilkanaście lat temu. Przyczyny obecnego stanu są złożone; z pewnością jednak mamy potencjał, aby poprawić naszą pozycję. Uważam, ze możliwe jest stworzenie w Polsce uczelni wyższej, która byłaby regularnie w „TOP-50”, ale trzeba byłoby zbudować taki ośrodek od podstaw, przy wsparciu środków prywatnych, w oparciu o standardy światowe – mówi profesor dr hab. Cezary Wójcik, wykładowca i założyciel Leadership Academy for Poland.


Ranking szanghajski jest opracowany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Zestawienie uwzględnia osiągnięcia naukowe i badawcze poszczególnych uczelni. Tegoroczny spadek pokazuje, że niestety, polska nauka pozostaje daleko w tyle za uciekającym światem.

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.