Nie pracują i się nie uczą. W Polsce co piąty człowiek przed 30-tką jest na garnuszku rodziców

Młodzi ludzie wybierają życie na garnuszku rodziców.
Młodzi ludzie wybierają życie na garnuszku rodziców. Pixabay / CC0
Jacek ma 48-lat i pracuje po kilkanaście godzin dziennie w niewielkiej agencji eventowej. Musi zarobić na utrzymanie dzieci. Młodszy syn jest jeszcze na studiach. Starszy, choć skończył naukę, pozostaje na utrzymaniu rodziców. Dorabia zleceniami, ale nie czuje presji, by wchodzić na rynek pracy. W Polsce, co szósty człowiek w wieku 20-24 lata zalicza się do kategorii NEET (not in emplyment, education or training), to znaczy nie uczy się, ani nie jest zatrudniony. W grupie 25-29 takich osób jest jeszcze więcej. Co piąty Polak przed 30-tką nie pracuje i się nie uczy. Dobrą wiadomością jest to, że z roku na rok, ten współczynnik powoli, ale jednak spada.

W Polsce NEET-ów w każdej kategorii wiekowej jest nieco więcej niż średnia europejska. Największy problem mają jednak Włosi i Grecy. W Italii co trzeci człowiek tuż przed trzydziestką zalicza się do grupy niepracujących i nieuczących się. Funkcjonuje tam nawet specjalne określenie „bamboccioni” dla osób, które wybierają życie na garnuszku rodziców. W Grecji odsetek NEET-ów jest jeszcze wyższy i przekracza 36 procent. Na drugim biegunie są Islandia (6,6 procenta) i Szwajcaria (7 procent).

Jeśli zestawimy te dane z najniższą w historii naszego kraju stopą bezrobocia (8,6 procenta), nalepży postawić pytanie o to, dlaczego tak wiele osób w najlepszym zawodowo wieku, nie jest aktywnych na rynku pracy. Firmy chcą zatrudniać, ale nie potrafią zachęcić młodych ludzi do podjęcia aktywności. W ten sposób nasza gospodarka nie wykorzystuje najcenniejszych zasobów, które posiada. Zmiana tego trendu jest jednym z wyzwań, które stoją zarówno przed pracodawcami, jak i rządzącymi.

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.