Koty nie tylko leczą ludzi. Potrafią znacząco przedłużyć ich życie

Kocie mruczenie pomaga nie tylko ludziom. Także... kotom.
Kocie mruczenie pomaga nie tylko ludziom. Także... kotom. Maxim Kabb/123RF/zdjęcie seryjne
Naukowcy w ostatnich latach odkrywają coraz więcej właściwości leczniczych kotów. Do tej pory w terapii z udziałem zwierząt wykorzystywano częściej psy (dogoterapia) i konie (hipoterapia).


Okazuje się, że koty pomagają w leczeniu zaburzeń zarówno fizycznych jak i psychicznych. Efekty można zauważyć w terapii z dziećmi z ADHD. Głaskanie czy zabawa z kotem działa uspokajająco i pomaga w osiągnięciu równowagi emocjonalnej.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu. Ich sierść jest najonizowana ujemnie, a chore miejsca dodatnio. Kot układa się na nich i zmniejsza ból. Koty przeciwbólowo potrafią działać też poprzez mruczenie.

Felinoterapia (czyli terapia z udziałem kota) jest też wykorzystywana w leczeniu reumatyzmu czy resocjalizacji więźniów. Najlepiej tu sprawdzają się rasy, które szczególnie lubią ludzi: koty perskie, egzotyczne oraz Maine Coon.

Naukowcy z USA i Niemiec przeprowadzili ostatnio badanie, w którym raz jeszcze udowodnili właściwości lecznicze kotów. W eksperymencie wzięło udział 10 tys. ochotników, którzy hodują w domach koty. Badania dotyczące stanu zdrowia psychicznego i fizycznego wykazały, że koty przynoszą ulgę w bólu i przyczyniają się do poprawy nastroju. Ponadto, koty mogą zwiększyć długość życia właściciela od pięciu do 10 lat. O tyle dłuższe było życie badanych właścicieli kotów w porównaniu do tych, którzy kotów nie posiadali.

Źródło: Wiedzoholik
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.