Im grubszy portfel, tym większa znieczulica. Naukowcy dowiedli, że bogaci inaczej patrzą na świat

Amerykanie dowiedli, że im jesteś bogatszy, tym mniejszą uwagę zwracasz na innych ludzi
Amerykanie dowiedli, że im jesteś bogatszy, tym mniejszą uwagę zwracasz na innych ludzi 123rf.com/bowie15/zdjęcie seryjne
Bogaci ludzie patrzą na świat innymi oczami. Teza niezbyt odkrywcza. Tym razem jednak udało się zdobyć dowody naukowców. Amerykańscy badacze dowiedli tego za pomocą... Google Glass. Kazali nałożyć okulary grupie ochotników z różnych klas społecznych. Okazało się, że lepiej sytuowani zwracają mniejszą uwagę na twarze pokazywanych im ludzi.


Autorzy badania rozdali grupie 61 ochotników Google Glass. Osoby biorące udział w eksperymencie miały za zadanie spacerować po ulicach Nowego Jorku. Po przeanalizowaniu nagrań okazało się, że osoby, które określały się jako zamożne, mniej czasu spędzały na przypatrywaniu się przypadkowym przechodniom.

Teza została potwierdzona w wyniku późniejszego eksperymentu. Jego autorka Pia Dietze, doktorantka z Uniwersytetu w Nowym Jorku, zaprzęgła do badania 400 internautów. Każdy z nich przyglądał się parom zdjęć, na których znajdowała się ludzka twarz i 5 obiektów. Zdjęcia wyświetlane były uczestnikom na przemian. Każdy z badanych miał w którymś momencie nacisnąć przycisk, by poinformować, że zauważył zmianę na jednym z obrazków.

Wnioski okazały się identyczne. Osoby, przypisujące sobie przynależność do wyższych klas społecznych, okazywały się mniej spostrzegawcze, niż ich biedniejsi współtowarzysze.

źródło: fpiec.pl

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.