Brawura na drogach słono nas kosztuje. Przez wypadki gospodarka traci 50 mld złotych rocznie

Jedna śmiertelna ofiara wypadku to dla gospodarki koszt 1,9 mln złotych
Jedna śmiertelna ofiara wypadku to dla gospodarki koszt 1,9 mln złotych 123rf.com/Rainer Klotz/zdjęcie seryjne
Od początku 2016 roku na polskich drogach zginęło 2,2 tys. osób, a 33 tys. zostało rannych. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego szacuje, że straty finansowe jakie ponosi w związku z tym gospodarka przekraczają już 50 mld złotych rocznie.


Suche wyliczenia wydają się bezduszne. W obliczu tragedii mało kto zastanawia się nad kosztami, jakie z powodu wypadków drogowych ponosi budżet państwa, albo prywatni przedsiębiorcy. Obliczenia dokonywane przez KRBRD pozwalają jednak na przyjrzenie się problemowi bez zbędnych emocji.

Co roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego publikuje dane dotyczące strat finansowych związanych z wypadkami drogowymi. Jeszcze w 2012 roku KRBRD szacowała, że nasza gospodarka traci w ich wyniku 34,5 mld złotych, ale już dwa lata później suma ta wzrosła do 48,6 mld.

Dane za 2015 roku nie są jeszcze dostępne, ale wstępne prognozy wskazują, że koszty będą jeszcze wyższe i przekroczą 50 mld złotych. Dzieje się tak pomimo spadającej liczby ofiar drogowych. W ciągu ostatnich lat znacząco spadła bowiem ilość wypadków, a co za tym idzie, także ilość ofiar,


Zdaniem ekspertów Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wynika to z faktu, że poruszamy się po drogach coraz szybciej, przez co kolizje są dla nas dotkliwsze w skutkach.

Rada szacuje, że jedna śmiertelna ofiara wypadku to koszt 1,9 mln złotych. Na tą sumę, poza pogrzebem i ewentualnymi odszkodowaniami, składa się praca służb ratowniczych, postępowania sądowe. Pod uwagę bierze się również straty, które poniosły firmy w wyniku utraty pracowników.

źródło: Wirtualna Polska

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.