Szokujące wyniki eksperymentu. Przeklinający mają bogatszy zasób słownictwa od tych, którzy unikają wulgaryzmów

Przeklinanie nie świadczy o ubogim słownictwie. Wręcz przeciwnie, potwierdza naszą znajomość języka.
Przeklinanie nie świadczy o ubogim słownictwie. Wręcz przeciwnie, potwierdza naszą znajomość języka. Youtube/kadr z filmu "Psy"
Klnie jak szewc – znaczy niezbyt wykształcony. Taki stereotyp panuje w naszym społeczeństwie. Osoby szafujące wulgaryzmami na prawo i lewo są raczej kojarzone z ubogim słownictwem. Jak się jednak okazuje, jest zupełnie inaczej. Ci, którzy lubują się w siarczystym przeklinaniu mają bowiem lepiej rozwinięte zdolności językowe od tych, którzy nie są fanami niecenzuralnego słownictwa.

Skąd ta śmiała hipoteza? To wynik badań psychologów z amerykańskiego uniwersytetu Massachusetts College of Liberal Arts. Na eksperyment powołał się portal F5. Jak przebiegał? Naukowcy zebrali grupę kobiet i mężczyzn w przedziale wiekowym 18-22. Dali im proste zadanie do wykonania: w ciągu minuty wypowiedzieć jak najwięcej wulgaryzmów, które znają.

Następnie dali im minutę na wymienienie jak największej liczby nazw zwierząt. Co się okazało? Że ci, którzy z rynsztokowym językiem są za pan brat, posiadali większy zasób słownictwa z zakresu królestwa fauny. Cytowany przez serwis badacz podkreślił, że efekty badań wskazują na to, że osoby o dużym słowniku przekleństw mają również większy zasób słów.

To kolejna już zaleta, która płynie z posiadania niewyparzonego języka. Już wcześniej opisywaliśmy, że jedną z cech ludzi bystrych i wyjątkowych jest właśnie to, że nie mają oporów przed wiązanką bluzgów.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.