Kurczaki podstępne jak Machiavelli. Naukowcy dowodzą, że kury mają taką samą inteligencję i osobowość, jak wasze psy

Złożone zachowania społeczne, własny język, emocje - kura nie taka głupia.
Złożone zachowania społeczne, własny język, emocje - kura nie taka głupia. Fot. 123rf.com
Są równie inteligentne, jak ssaki. Ba, potrafią działać podstępem – dowodzą, jakżeby inaczej, amerykańscy naukowcy w artykule opublikowanym na łamach pisma „Animal Cognition”. Z wyników ich obserwacji wynika, że kury mają indywidualną osobowość oraz potrafią okazywać emocje.


„Zachowania kurczaków są wyrafinowane, występuje wśród nich dyskryminacja, pojawiają się makiaweliczne interakcje oraz umiejętność złożonych socjalnych zachowań, podobnych ludzkim” - twierdzą autorzy artykułu. Według jednego z badaczy, Loro Marino, zachowania drobiu wskazują wręcz na poziom inteligencji, którego ludzie nie nabywają wcześniej, jak w siódmym roku życia. Nie mówiąc już o wspomnianych manipulacjach – zwłaszcza w relacjach damsko-męskich, kiedy to kurczaki przyciągają kury podstępem, sugerując znalezienie pożywienia. Kury zresztą też są nie w ciemię bite – jeżeli uznają samca za niewiarygodnego, ignorują go.

Podobnie, jak psy czy koty, drób potrafi kombinować. Poczekać na lepsze jedzenie, jeżeli spodziewa się nagrody, albo ustępować kolejności tym „członkom stada”, którzy w społeczności cieszą się wyższym statusem. Trudno o lepsze uwiarygodnienie powiedzenia o „kolejności dziobania”. Kury różnią się też zachowaniem, wykazując znamiona indywidualnych zachowań, samice potrafią demonstrować matczyną opiekę, a ich system komunikacji obejmuje co najmniej 24 rozmaite sygnały głosowe oraz szereg póz czy „gestów”, które pokazują sobie nawzajem.

Badacze nie ukrywają, że chcieliby wpłynąć na „uczłowieczenie” zwierząt hodowlanych. - Kurczaki bywają mylnie postrzegane jako takie, którym brak cech psychologicznych, które dostrzegamy u innych inteligentnych zwierząt i zwyczajowo postrzegane są jako głupsze od innych zwierząt – podkreśla Marino. Cóż, może nie są to kruki – które uchodzą za jedne z najinteligentniejszych stworzeń w przyrodzie, ze względu na umiejętność rozwiązywania problemów, tworzenia narzędzi, zapewne przewidywania następstwa wydarzeń oraz nastroju innych zwierząt. Ale nie każdy musi być orłem.


Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.