NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Fintech Creamfinance dostał rekordowe dofinansowanie
  To dlatego inwestorzy dali im 100 milionów złotych. Sekrety najbogatszego polskiego fintechu

  Ciężka praca i dyscyplina, tak szef firmy Creamfinance w Polsce, Krzysztof Kowalski, definiuje źródła popularności firmy wśród inwestorów. To znacznie bardziej skomplikowane, jednak zdyscyplinowanie menedżerów firmy, która rodziła się w garażu, niewątpliwie gra tu bardzo ważną rolę.

 • Bank PKO BP przygotował dla swoich klientów z lat 2014-2016 program rekompensat publicznych. Wyjaśniamy, komu się należą
  PKO BP ugiął się pod presją UOKiK. Wyjaśniamy, komu należy się rekompensata

  Jak podkreślił bank w swoim komunikacie, UOKiK miał zastrzeżenia do sposobu przekazywania klientom informacji o zmianach regulaminów czy zmianach taryf prowizji i opłat za pośrednictwem serwisu internetowego. W efekcie PKO BP musiał pójść na ustępstwa i zaproponować swoim klientom rekompensaty publiczne – będą to przede wszystkim usługi, które na co dzień są odpłatne, ale teraz, przez pewien czas, będą darmowe.

 • Po tragicznym pożarze w Koszalinie skończyły się dobre czasy escape roomów - teraz wszystkie takie firmy są pod czujnym okiem służb.
  Nadzór budowlany zamknął im firmę. Teraz oni chcą zamknąć inspektorom biuro

  Dwa tygodnie temu inspektorzy lubelskiego nadzoru budowlanego zamknęli escape room zlokalizowany na tamtejszej starówce. Nie było bezpośredniego zagrożenia, po prostu lokal był wykorzystywany niezgodnie z oficjalnym przeznaczeniem. Ale właściciele pokoju zagadek nie pozostali bezczynni: postanowili odpłacić inspektorom tą samą monetą.

 • Hałdy odpadów pogórniczych zajmują w Polsce już 11 tys. hektarów. To mniej więcej tyle, ile zajmuje Radom czy Kielce
  Firmy górnicze robią nas w konia. Nikt się nie przejmuje toksycznymi odpadami

  Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli weszli na wysypiska odpadów wytwarzanych przy wydobyciu i eksploatacji węgla kamiennego. Wnioski z tej kontroli są dla branży miażdżące: okazuje się, że zaledwie nieco ponad 2 proc. toksycznych odpadów jest ponownie przerabianych. Reszta trafia do naszego otoczenia.

 • Papierosy znikną ze sklepów po 20 maja, jeśli system track & trace nie zostanie wdrożony. Sprzedawcom zostanie jedynie to, co mają w zapasie - tymi wyrobami handlować będzie można przez rok.
  Zaniepokojeni palacze kłębią się w sklepach. PWPW uspokaja, że zdąży na czas

  W drugiej połowie maja może dojść do absurdalnej sytuacji: z powodów formalnych zabraknie papierosów. Za potencjalne problemy odpowiada system śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych, którego wdrożenie opóźnia się na tyle, że popchnęło nałogowców do robienia zapasów. Odpowiedzialna za system PWPW stara się uspokoić sytuację, zapewniając, że zdąży na czas.

 • Radosław Sikorski planował remont swojego zabytkowego dworku w Chobielinie w oparciu o dotację marszałka kujawsko-pomorskiego. Dotacji jednak nie dostał.
  Sikorski chciał dotacji na remont swojego zabytkowego dworku. Musiał obejść się smakiem

  Niemal 200 tysięcy złotych – o taką kwotę występował były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski do kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego. Dzięki tym środkom miał nadzieję wyremontować posiadany w Chobielinie dworek, nieruchomość wpisaną na listę zabytków.

 • Marże sieci handlowych i pośredników mogą stanowić olbrzymią większość finalnej ceny produktu.
  W tym roku na rolników spadną istne plagi. Poczujemy je w portfelu

  O ironio, jeszcze nie zapomnieliśmy o nocnych przymrozkach, a już branża spożywcza ostrzega przed wyjątkowo wcześnie pojawiającą się suszą. Na dodatek, na rynku pracy widać też efekty rosnących wynagrodzeń – mało kto garnie się do prac sezonowych w rolnictwie. A i tak rolnik zarabia dziś marne grosze: z ceny, jaką płacimy w sklepie, do jego kieszeni trafia kilkanaście, góra kilkadziesiąt procent.

 • W ubiegłym roku środki na 300+ przesunięto z puli pieniędzy na 500+. Jak będzie w tym roku, nie wiadomo.
  PiS postanowił zagwarantować wypłatę pieniędzy na wyprawki szkolne specjalną ustawą

  Ta ustawa ma dać rodzicom pewność, że co roku – wraz z końcem sezonu letniego – do rąk rodziców trafi 300 złotych na wyprawkę szkolną, tzw. 300+. Cóż, ledwie kilka dni po zawieszeniu strajku nauczycieli, politycy uznali, że to zapewne idealny moment, by przypomnieć wyborcom o trosce o uczniów.

 • Radomianie nie przepadają nawet za symbolicznym pomnikiem Jana Kochanowskiego w mieście. "Jakby siedział na fotelu ginekologicznym" - kpią.
  Radom „tygrysem średnich miast”? Jest lepiej, ale mieszkańcy wiedzą swoje

  „Miasto twojej szansy” – takim sloganem reklamuje się Radom. Według prezydenta Radosława Witkowskiego, miasto jest czempionem wśród ośrodków średniej wielkości w Polsce. Mieszkańcy, dyplomatycznie rzecz ujmując, opisują zgoła inny obrazek: miasta, w którym niewiele się dzieje, inwestycje są zaniedbane, a kto może – ucieka do Warszawy. – To miasto było martwe, jest i będzie – mówi nam jeden z takich uciekinierów.

 • Sklep sieci Spar w austriackim Grazu. W Polsce firma była obecna od 1996 r.
  Rozstrzygnął się los popularnej w Polsce sieci sklepów. Chce ją przejąć afrykański inwestor

  Jak potwierdzają obie strony transakcji, sieć detaliczną Piotr i Paweł w Polsce przejmie Spar Group Ltd. Notowana na południowoafrykańskiej giełdzie w Johannesburgu firma będzie musiała jeszcze poczekać na potwierdzenie ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

O sobie

Mariusz Janik - dziennikarz INNPoland.pl, publicysta magazynu "Dziennika Gazety Prawnej". Publikuje w polskich mediach od 1997 roku, specjalizuje się w problematyce zagranicznej, makroekonomicznej, biznesowej i samorządowej. Współpracował m.in. z "DGP", magazynami "Bloomberg Businessweek Polska", "Wprost", "Sukces". Wyróżniony w konkursie Nagrodzy Dziennikarskiej Amnesty International za publikację dotyczącą problemu uchodźców wewnętrznych (IDP).